Liuba Horvat, a szövetség szatmári elnöke és országos főtitkára mellett jelen volt Ioan Tibil prefektus, Altfatter Tamás alprefektus, Radu Iancu, a Kancellária igazgatója, valamint a Szatmár Megyei Múzeum, a megyei kulturális igazgatóság, a hagyományőrző fözpont vezetősége, az ukrán közösségek képviselői, ukrán állampolgárok és más meghívottak.
Az ünnepség a román himnusz eléneklésével kezdődött, amelyet egy megemlékező istentisztelet követett a nagy ukrán költő és az ukrajnai háború áldozatai emlékére. Egy ukrán állampolgár megható beszédet mondott, majd a mikolai iskola diákjai rövid előadással léptek fel, amely az életet a háború előtti és utáni állapotban állította kontrasztba. A megemlékezés végén a jelenlévők koszorúkat helyeztek el a költős mellszobránál.
„Ma együtt emlékezünk meg három évnyi szenvedésről, harcról és áldozatról, egy pusztító konfliktusról, amely örökre megváltoztatta sok ember sorsát. Ma, Románia határainál emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy az ukrajnai háború nem maradt elszigetelt probléma, hanem az egész régióra hatással volt, közvetlenül befolyásolva biztonságunkat és stabilitásunkat. Szolidaritásunk ukrán szomszédainkkal mindig is elkötelezettség volt, és az is marad. Románia menedéket nyújtott azoknak, akik a háború elől menekültek, megnyitva kapuit, hogy segítséget, védelmet és támogatást nyújtson. Ez egyértelmű bizonyítéka emberi szolidaritásunknak és azoknak az alapvető értékeknek, amelyekben hiszünk: a demokráciának, a szabadságnak és az emberi jogoknak – emelte ki az eseményen Ioan Tibil prefektus.
Ezelőtt három évvel, a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal minden érintett intézménnyel, a civil társadalommal, az egyházakkal, a nem kormányzati szervezetekkel és számos jó szándékú emberrel együtt gyorsan mozgósított, hogy megbirkózzon azokkal a kihívásokkal, amelyeket a háború elől menekülő ukránok nagy száma jelentett.
Számokban kifejezve ez közel 1000 Ukrajnából érkező intézményesített gyermek biztonságosabb helyre juttatását, több mint 100.000 menekült és átutazó személy ellátását élelemmel, szállással és útmutatással, átmeneti táborok létrehozását, humanitárius segélyraktárak fenntartását, ukrán diákok szatmári iskolákba való integrálását és több száz munkavállaló helyi cégeknél történő alkalmazását jelenti.
"De a legfontosabb mindig is az emberség volt, a nagylelkű emberek segítőkészsége, és az, hogy összefogtunk a segítségnyújtás érdekében – mondta a prefektus, aki egyúttal megköszönte mindazoknak, akik segítséget, menedéket nyújtottak és akik továbbra is védelmezik az emberiség alapvető értékeit.
"Minden nap, minden cselekedettel bátorságot mutatnak. Együtt olyan jövőt építünk, ahol a béke és a demokrácia győzedelmeskedik, és ez a szörnyű konfliktus örökre emlékeztet majd bennünket az egység erejére és arra, hogy mindenáron meg kell védenünk minden nemzet alapvető jogait" — hangzott el Ioan Tibil prefektus beszédében.
Bumbuluţ Krisztina