Sport

Harmincnégy szakosztályos VSK?

2013.11.26 - 07:36

Baseball és softball, bridzs, illetve billiárd szakosztály létesítését is tervezik a Szatmárnémeti VSK-nál. Erről dönt majd csütörtökön a helyi tanács. Előbbi kettőnél úttörők lehetünk.

Olyan sportágak szakosztályainak a létesülését tervezik a Szatmárnémeti VSK-nál, amelynek nem csak Szatmár megyében, de még Romániában sincs hagyománya. A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal honlapján ugyanis közzétették a csütörtöki rendes ülés napirendjeit, köztük szerepel a VSK szerkezeti módosítása is. A meglévő kosárlabda és kézilabda szakosztályok mellett harminckét új sportágat hozna be Dorel Coica polgármester. A leglehetetlenebbeknek tűnnek a baseball és softball szakosztályok. A szakági román szövetség oldalán közölt információk szerint Romániában összesen 5–5 baseball– és softball–klub van bejegyezve és nincs tudomásunk róla, hogy a megyében létezne valahol a sportág praktizálására megfelelő pálya. Tudni kell, hogy a softball a baseball női változata szabályaiban kevés az eltérés. Nevetséges ugyanakkor a bridzs–szakosztály is. A kártyázók szövetségének honlapja legutóbb tavaly decemberben frissült, eszerint 29 megyében 42 klub a tagjuk, összesen 475 igazolt játékosuk van. Hasonló hatással ért a billiárd–szakosztály létesítése is.

Szakosztály létesül a tollaslabdának is. 1992 óta olimpiai sportág, de a romániai eredményekről nem sokat lehet tudni, sőt, a román szövetségnek csak egy facebook–oldala van, ahonnan sajnos azt sem lehet megtudni, hány klub fizetős tagja a föderációnak.

Megalakul a nagyon költséges sportrepülő szakág is, amelyet megyeszerte csak egy nagyon szűk réteg űz. Emellett szertorna, ritmikus torna, súlyemelő, kontakt harcművészet szakosztálya is lesz a VSK-nak. Ugyanakkor dicséretes lehet, hogy a városi tanács felkarolja az úszást, az atlétikát, az ökölvívást, az evezős sportágakat, a kerékpározást, a sporttáncot, a teniszt, a karatét, a birkózást, a cselgáncsot, a sakkot, az asztaliteniszt, az autósportot, a kartingot, a vívást, a fogyatékkal élők sportját, a lovassportot és a teremlabdarúgást, ugyanakkor támogatni akarják a bowlingot, a sportlövészetet, az íjászatot, illetve a fitnesz és testépítő sportágakat. A röplabda szakosztály már korábban megkezdte működését, a női csapat jelenleg második a másodosztályos bajnokságban.

Ha megalakult a VSK új harminckét szakosztálya, azt feltételezi, hogy ezek megkapják a megfelelő támogatást a működéshez, edzőket fizetnek és csapatok alakulnak. A városi tanács az elmúlt években amúgy is keveset fordított költségvetéséből a sportra, és ha ez az összeget harmincnégybe fogják osztani, akkor felmerül a kérdés, mennyi jut majd a valódi eredményeket felmutató szakosztálynak, pontosabban a kosárlabdának. De sorolhatnánk a nagy hagyománnyal rendelkező szatmári sportokat is, amelyeket a szárnyai alá venne a VSK, hiszen azok, akik a megye legjobb sportolóit adták az elmúlt évtizedekben – a vívók, az atléták, az ökölvívók, a cselgáncsozók és a birkózók – vélhetően eredményarányos pénzosztásra számítanak. Vagy csak papíron szerepelnek majd ezek a szakágak? Akkor mi értelme van az egésznek?