Minden korábbinál többen adnak számot ma délelőtt Nagykárolyban az angoltudásukról. A szakember szerint a fiatalok körében egyre népszerűbb a mindenhol elfogadott oklevelet biztosító vizsga.
Különösen sokan vágnak neki ma délelőtt az angol nyelvbeli jártasságukat felmérő tételsornak a Nagykárolyi Elméleti Líceumban. 2013 óta, amikor is a középiskola Cambridge-nyelvvizsgaközponttá vált, igen sok diák vett részt a közép- és felsőfokú próbákon, amelyeket évente három-négy alkalommal tartanak meg Nagykárolyban — tudtuk meg Mák Lilla angoltanártól.
Mint ismeretes, a két nyelvvizsga — FCE és CAE — különböző területeken használható fel. A felsőfokú CAE-t elismerik minden európai egyetemen, felvételikor válik hasznossá. A középfokú FCE inkább álláslehetőségek megpályázásához nyújt segítséget.
Ma, szombaton középfokú fog zajlani, és ennek az a különlegessége, hogy minden korábbinál többen vesznek részt az alkalmon, egész pontosan 37-en. Egyébként mind Nagykárolyban, mind más vizsgaközpontokban az a jellemző, hogy egyszerre 12–13 diák vág neki a korántsem könnyű tételsornak. A pedagógus érvelése szerint a létszámnövekedés annak tudható be, hogy egyre inkább megnőtt a presztízse a vizsgának, egyre jobban tudatosul a fiatalokban, hogy „van értelme”, hogy a későbbiekben hasznukra lesz az, ha idejében megszerzik a diplomát. Amúgy ennek szellemében immár általános iskolásoknak is tartanak vizsgákat, méghozzá évente kétszer.
A mostani alkalmon mind a harminchét diák a Nagykárolyi Elméleti Líceum tanulója, zömük 11. vagy 12. osztályos.
A megnövekedett létszám igen nagy logisztikai kihívást jelent a nagykárolyi központnak, ezért nagyváradi központtól kért segítséget, onnan kapott laptopokat. A szóbeliket már az előző héten megtartották, ma délelőtt pedig az írásbeli tételek segítségével bizonyíthatnak a fiatalok. A vizsga ezen része (nyelvhasználat, olvasás, írás, hallott szöveg megértése) számítógépen zajlik. A diákok dolgozatai összesítve kerülnek a cambridge-i javítóbizottság elé, itt, helyben az értékelés nem történik meg. Különböző kompetenciákat vizsgálnak, úgymint nyelvtani helyesség, szövegértés és -alkotás, szókincs stb.