Szatmárnémeti

Harminc év házasság után is „randevúznak”

2019.02.11 - 12:58

Családban élni jó — erre a következtetésre lehetett jutni azon előadás után, amely Szatmárnémetiben zajlott szombaton, a Házasság hete programsorozat keretében. A házasok ökumenikus ünnepén jelenlevők mindegyike vallotta, hogy a házassága Isten ajándéka.

Lepedus István, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye világiak irodájának vezetője második éve szervezi meg a Házasság hete program keretében a házasok ökumenikus ünnepét. Tavaly a szatmárnémeti filharmónia színpadán mutatkoztak be a különböző felekezetek és plébániák szervezett házas és családos csoportjai, idén egy meghittebb környezetben, egy szatmári vendéglátóipari egység dísztermében fórumbeszélgetés keretében tettek vallomást a párok a házasságról.

Ft. Solomayer Sándor plébános, a világiak irodája családreferense Pilinszky János Azt hiszem című versével nyitotta meg a szombat délutáni eseményt: „Azután/ újra hiszem, hogy összetartozunk,/ hogy kezemet kezedbe tettem.” Ez megadta az alaphangulatot ahhoz a beszélgetéshez, amelyen három felekezet házaspárjai beszéltek nyíltan kapcsolataikról, húsz-harminc éves házasságaikról, a kapcsolaton belüli nehézségekről és a családon belüli hitéletről. „31 év házasság után is úgy tekintek a páromra, hogy azt a személyt látom benne, akibe annak idején beleszerettem, akivel elmentem az első sétára, akivel annak idején levelezgettem” — osztotta meg a hosszú házasság titkát Álmos Brigitta és Attila, akik a Házas hétvége partiumi tartományának a vezetői. Hasonló gondolatokat osztott meg a Németi református közösséget képviselő Réday házaspár is, Gabriella és Levente. „Az Isten megáldott minket egy gyermeki hittel, hogy boldogok legyünk” — egészítette ki a Budapestről érkezett baptista lelkész házaspár, Varga Anikó és György.

Erre utal egyébként a Házasság hete programsorozat egyik mottója is: „Randevú egy életen át.” „A férjem annyi bókot és kedves dolgot mond nekem” — mondta Réday Gabriella. „32 éve randevúzunk. A naptárban minden héten bekarikázunk egy napot, amikor néhány órát szigorúan csak kettőnkre fordítunk” — tette hozzá Varga Anikó.

Varga György a kapcsolat mélységéről és az egymás, illetve az önmaga iránti őszinteségről is beszélt, Álmos Brigitta pedig hangsúlyozta: „Nehéz megélni a különbözőségeinket, de fontos, hogy ne próbáljuk megváltoztatni egymást. Talán én sem kéne annyira ragaszkodjak mindig az elvárásaimhoz, nem kéne magamban hordoznom a sérelmeket. Valakinek mindenképen kezdeményeznie kell a kibékülést.”

„Minél többet tudunk nevetni különbözőségeinken, annál jobb. Tanulni kell a konfliktusokból, a problémákat pedig lehetőségeknek kell látni” — vallotta a Varga házaspár.

„A mindennapi ige átsegít a napjainkon” — mondta a Réday házaspár, majd hozzátették, hogy a házasság lelki nyugalmat hozott az életükbe, és ez több mint húsz év után még mindig jellemző rájuk.

„A szeretet a kapcsolat alapja, ami tartja az érzelmi hullámokat, amiket a szerelem okoz” — hangzott a Varga házaspár válasza, amikor a hallgatóságból arról kérdezték őket, hogy mi az erősebb a házasságukban, a szeretet vagy a szerelem.

A jó hangulatú beszélgetés során a közel százfős közönség érdekes élettapasztalatokat hallhatott. Ez alapként szolgált azokhoz az imákhoz, amelyek ezután hangzottak el. A jelen levő házas és családos csoportok — felekezettől függetlenül — egyenként imádkoztak a családokért, a gondban levő családokért, a gyermekekért, a házasság előtt álló fiatalokért.

A meghitt pillanatok után felszabadult a hangulat a nagybányai Balog Csaba által irányított kvízjátékon. A csapatoknak magyar filmismereteikről, sport- és földrajztudásukról, illetve általános műveltségről is bizonyosságot kellett tenniük, a végén győzteseket is hirdettek, de minden csapatot egyformán nagy tapssal jutalmaztak. Természetesen díjazták az idén meghirdetett alkotói pályázati munkákat is

A jelenlevők mindegyike vallotta, hogy a házassága Isten ajándéka, és családban élni jó. Ezt hirdette az idei Házasság hete programjának további két mottója is.

 

 

Pesek Attila