December 4-én, 18.30 órakor lesz a Filharmónia hangversenytermében Fátyol Rudolf hegedűművész ünnepi koncertje, zenekari szólistaként kifejtett munkássága 30. évfordulója alkalmából. Közreműködik az általa húsz éve alakított Consonantia Kamarazenekar.
December 4-én, csütörtökön, 18.30 órakor lesz Fátyol Rudolf hegedűművész ünnepi koncertje abból az alkalomból, hogy harminc éve tevékenykedik szólistaként. Az alábbiakban az eltelt harminc évhez fűződő emlékeiről beszél: — Olyan könnyű kimondani azt, hogy harminc, de mindezt átgondolva egy életút meghatározó része ez az időszak. Valóban több mint harminc éve léptem pódiumra és kezdtem el koncertezni, úgy érzem, hogy harminc éve kezdődött el a művészi pályafutásom, melynek kezdetén az akkori két legnagyobb karmester: Cristian Mandea és Horea Andreescu az 1984-es koncertem után ajánlást írt, hogy ők látják bennem azt a tehetséget, ami elegendő az induláshoz és garancia arra, hogy beváltsam a hozzám fűzött reményeket. Harminc év munka után el kell mondjam, hogy semmit nem kaptam könnyen, nem jött semmi tálcán, mindenért meg kellett küzdenem, sok munkával és ambícióval. Harmincéves koromban nyertem meg az Abbado-versenyt, nekem akkor már gyermekem volt, de a feleségem nagyon megértő volt, és mindenben segített. Ma már határozottan kijelenthetem: nem igaz az, hogy függetlenként lehet könnyebben sikereket elérni, hanem úgy, ha valaki mellett ott van egy segítő társ. Én tudtam: ahhoz, hogy országosan és nemzetközileg is elismert zenész és szólista legyek, szükség van arra, hogy részt vegyek nemzetközi versenyeken. Ezt nekem a nagybátyám és mesterem, Ruha István tanította meg. Harmincévesen mentem el az Abbado-versenyre, amiről tudni kell, hogy Claudio Abbado világhírű karmester, Michelangelo Abbado hegedűművész fia indította. Miután ezt a versenyt megnyertem, minden évben visszahívtak Olaszországba koncertturnéra. Mára odajutottam, hogy Olaszországban több mint kétszáz koncertturném volt. A fiam sokáig gyűjtötte a plakátokat és a műsorfüzeteket, de annyira felgyűlt, hogy nem volt könnyű tárolni. Jelenleg közel hatszázötven koncertnél tartok, remélem, még lesz lehetőségem növelni ezt a számot.
Ünnepi koncert
— A Consonantia Kamarazenekarral több mint húsz éve muzsikálunk — magyarázta Fátyol. — Már érezhető az ünnepi hangulat, ezért olyan műsort választottunk, ami nagyon beilleszkedik ebbe a hangulatba, a karácsonyvárásba. Lesz német preklasszikus zene és főleg olasz barokk. Vivaldi és az olasz barokk mindig sikerre számíthat a közönségnél. Ezeket nagyon szeretem játszani, de ugyanúgy szeretem Brahmsot, Mozartot és Bartókot. Bizonyára ezért vagyok Bartók-díjas. Nagybátyám, Ruha István segítségével megvásároltam a Bartók-darabok jogdíját. Romániában én játszottam elsőként Liszt Ferenc I. Magyar Rapszódiáját, s Romániában én vagyok az első hegedűművész, aki doktorált. Kedves Tamás, a Debreceni Egyetem neves tanára biztatott, hogy mielőbb doktoráljak, mert csak úgy kaphatom meg az akkreditálást, hogy taníthassak. A Debreceni Egyetemen nekem volt elsőként doktorátusom a vonós kategóriában, ezért kaptam meg a docensi címet. Terényi Ede volt a szakirányítóm, aki egy kiváló zenész, zeneszerző és zenekritikus volt. A számoknál maradva: Szatmárnémetiben és Nagykárolyban több mint háromszáz koncertem volt. Szatmárnémetiben itthon vagyok, ez a hazám, Nagykároly pedig a szülőföldem, ahova mindig hazamegyek.
Elek György