Hetedik alkalommal szervezték meg a román-magyar-ukrán hármashatári ünnepséget az Európa nap tiszteletére május 12-én. Az esemény legmeghatóbb pontja, a hármas határhoz való gyalogtúra volt. A Túr partján levő romániai határkőnél az összefogás fontosságáról beszéltek.
Hét év után ismét Mikola volt a rendezvény házigazdája, ahol a jelen levő hét község (Mikola, Kökényesd, Barabás, Jánd, Cerna, Hija, Novoselit) vezetői és képviselői vettek részt, hogy a magyar, román és ukrán nemzet kultúráját ápolják és a jövő nemzedékének átadják. A megnyitón Dobos István, Mikola község polgármestere köszöntötte a határon innen és túlról érkezetteket, kihangsúlyozva, hogy az ünnepségsorozat főkezdeményezője a Pro Európa Liga volt, melynek tagjai 1990 óta törekednek arra, hogy egymáshoz közelebb hozzák a határ menti falvakban, településeken élő magyarokat. „Ilyenkor rendszeresen megemlékezünk a kommunista rendszerben a határ mentén lelőtt több tucatnyi emberről, akiknek azért kellett életüket veszteniük, mert túl közel merészkedtek a határhoz. Az ő emlékük előtt is tisztelgünk a mai nappal, amelynek másik fontos mozzanata a határon túli kapcsolatok ápolása és fenntartása” — fogalmazott Dobos, aki az Európa nap (Május 9.) megünnepléséről is említést tett, hiszen a közös Európában fontos megőriznünk magyarságunkat. Kónya László, a Pro Európa Liga Szatmári Fiókszervezetének társelnöke abbeli örömének adott hangot, hogy a hármashatári ünnepséget ismét Mikolában szervezik meg, annál is inkább, mert az Európai Unióban, melynek remélhetőleg Ukrajna is hamarosan tagja lesz, az egyetlen járható út az együttműködés és az összefogás.
Az összefogás fontossága
Daróczi Gábor, Barabás község polgármestere kihangsúlyozta, ő mind a hét hármashatári ünnepségen részt vett, és mára már hagyománnyá vált, hogy találkozzanak, hiszen ezen rendezvények alkalmával lehetőség nyílik egymás kultúrájának megismerésére, és barátságok kötésére. Koncz Zoltán, Jánd község polgármestere elmondta, jó dolog, hogy évről évre lehetőségük nyílik találkozni a szomszédos települések lakóinak, mely találkozásoknak remélhetőleg gazdasági előnye is származik a közeljövőben. Simon Levente, Kökényesd község polgármestere rávilágított arra, hogy a közös találkozások alkalmával sikerül megismerniük egymást, mely jó dolog, hiszen minden nemzetnek együtt kell élnie, és az előrehaladás csak összefogással valósulhat meg. Az ukrán küldöttség (Vasile Ivacsko — Cerna község polgármestere, Haiduc Ivan — Hija község elöljárója, Voron Victor — Novoselits önkormányzat vezetője) nevében Vasile Ivacsko köszöntötte a jelenlévőket, aki azon örömének adott hangot, hogy hamarosan nem lesznek határok, és könnyebb lesz a találkozás a három ország lakosainak. Ukrajna 20 éves ország, mely mihamarabb szeretne az EU tagjává válni, akárcsak Kárpátalja, ahol mintegy 45 kisebbségi nemzet él, ezért fontos a kapcsolatok ápolása.
Közös erővel
A hivatalos megnyitót követően a három nemzet képviselői elgyalogoltak a Túr folyó partján levő hármas határhoz, ahol a román oldalon levő emlékkőnél a nemzetek közötti összefogás fontosságát hangsúlyozták az elöljárók, majd a magyar nemzet megmaradásáról szóló dalok csendültek fel. A május 12-i hármashatári ünnepség a 3 nemzet képviselőinek gasztronómiai fesztiváljával, kulturális előadásaival és sport versenyével ért véget. A mikolai rendezvény gasztronómiai fesztiválján Csehi Árpád Szabolcs, a Szatmár Megyei Tanács elnöke díjazta a győzteseket. A versenyt Jánd csapata nyerte, második helyen holtversenyben a Pro Európa Liga és Kökényesd végzett, míg a házigazdák a harmadikok lettek. A barabási csapat különdíjban részesült a szőlőlevélbe töltött káposztatöltelékkel. A sportteremben futballmérkőzést rendeztek, melyen a Barabás-Jánd összetételű csapat játszott Mikola-Kökényesd csapattal, a végeredmény 4-4 volt.
Sógor Beáta