Vidék

Hármashatár találkozó Mikolában

2016.05.08 - 10:25

A Pro Európa Liga három szomszédos ország határ menti településeinek részvételével 12. alkalommal szervezte meg a hármashatár találkozót, melyből négynek Mikola adott otthont.

 

A szombati mikolai rendezvényre Magyarországról Barabásról és Jándról, Ukrajnából Hizsából, Szatmár megyéből pedig Kökényesdről érkeztek csoportok. A résztvevőket Dobos István polgármester köszöntötte, aki megelégedéssel szólt a rendezvény hosszas sikeréről, melynek fő célja a részt vevő települések kultúrájának, sportéletének és gasztronómiájának megismertetése és népszerűsítése. Pataki Csaba szenátor elmondta, hogy ezeknek a rendezvényeknek az a lényege, hogy a résztvevő települések lakói, akik gyakorlatilag ugyanazokat a nyelveket beszélik, jobban megismerik egymást mint ahogy azt Bukarestben, Budapesten vagy Kijevben azt elképzelik. Hozzátette: „Azon kell dolgozni, hogy ne kerítéseket, hanem átjárhatóságot teremtsünk a szomszédos megyék között”. Adrian Stef, a Szatmár Megyei Tanács elnöke arra figyelmeztetett, hogy a barátokat nem lehet határokkal elválasztani. „A mi jövőnk európai kell legyen” — mondta az elnök, hozzátéve: „Kónya László akkor lépett ennek a találkozónak a megszervezése végett, amikor mi még nem is tudtuk igazán, hogy mit jelent Európa. Volt egy közös történelmünk, erre építve kell haladjunk a közös Európában”. Ezt követően Ivan Haidu, Hizsa polgármestere, majd Daróci Gábor Barabás és Szalai Gábor, Jánd alpolgármestere szólt az egybegyűltekhez.

 

Közben a sportterem mellett lévő piknikezőnél minden település elkészítette a maga hagyományos ételeit. Többféle bográcsos készült, húsok sültek, nagy népszerűségnek örvendett a barabásiak tormalevélben készített töltött káposztája. A mikolaiak a bográcsos után fánkkal kínálták a vendégeket, a kökényesdiek pálinkát, bort és ételkülönlegességeket tettek az asztalra. A színpadon egymást váltották a hagyományőrző csoportok, akik ízelítőt adtak népszokásaikból és néphagyományaikból. Külön említést érdemel a Mikolai Református Egyházközség vegyes kara és a Rákóczi Egyesület hagyományőrző csoportjai, akik színvonalas műsorokat mutattak be.

 

A nap egyik legfontosabb eseménye volt, hogy a mikolai Gellért Sándor Általános Iskola testvériskolai megállapodást kötött a hizsai általános iskolával (Nagyszőllős Járás, Ukrajna). A két iskola pedagógusai és tanulói már részt vettek közös projektekben, ezekhez hasonló közös programokat terveznek szervezni a jövőben is.

Elek György