Szatmárnémeti

Harcolnak az ösztöndíjakért

2022.01.07 - 07:40

A diákok ösztöndíjára vonatkozó rendelet sok elégedetlenséget szül az érintettek körében, miközben a tanügyminiszter a 2020-as adatokra hivatkozva nem érti az elégedetlenségeket. A diákok tegnap Bukarestben tüntettek, s olyan jelszavakat skandáltak, mint „Kérjük vissza az ösztöndíjakat!”, „Lássa a minisztérium, hogy az utcán tartjuk az órákat!”, „Lemondani!”, „A hazugságnak ára van, a tanulók utcára vonulnak!”
A tanulószervezetek korábban bejelentették, hogy a Konstanca, Vâlcea és Ilfov megyei, valamint a bukaresti tanulók szövetségei az oktatási minisztérium elé fognak vonulni, mert „több mint 700 000 tanulót megfosztottak az ösztöndíjától”, és követelni fogják az egy tanulónak járó költségvetési összeg megemelését. Szerdán ugyanakkor több diákszövetség bejelentette, hogy bíróságon támadja meg azt a rendeletet, amellyel 8,50-ről 9,50-re emelték az érdemösztöndíj elnyeréséhez szükséges tanulmányi átlag alsó küszöbét.
A tanulók tiltakozására válaszképpen Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter közleményt adott ki szerda este, amelyben azt írja: becslések szerint 2022-ben 537 477 tanuló jogosult ösztöndíjra, ebből 347 000 érdemösztöndíjra (vagyis ennyi tanulónak volt 9,50-nél magasabb tanulmányi átlaga az elmúlt tanévben) és 156 000 szociális ösztöndíjra. Az érdemösztöndíjban részesülő tanulók száma tehát idén háromszor több, mint 2020-ban. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy az ösztöndíjak odaítélésének új kritériumait leszögező rendeletet a társadalmi párbeszédért felelős bizottság még tavaly októberben véleményezte, írja az Agerpres. „A diákok képviselői által 2021. szeptember 14-én tett egyik javaslat egyébként arra vonatkozott, hogy azok a tanulók kapjanak érdemösztöndíjat, akik kiemelkedő eredményeket értek el, vagyis 9,50 és 10 közötti tanulmányi átlagot és magaviseletből 10-est az előző tanévben, illetve ötödikesek esetén a tanév első félévében” — emlékeztetett Sorin Cîmpeanu. Hozzátette, hogy az oktatási minisztérium figyelemmel kíséri a diákok teljesítményét ösztönző intézkedések eredményességét, és szükség esetén javaslatot tehet az ösztöndíjak odaítélésére vonatkozó kritériumok módosítására. Cîmpeanu arra is felhívta a figyelmet, hogy 2020-ig „szégyenletesen” alacsony összegű, 6, 8, 10 lejes ösztöndíjakat adott az állam. Idén 1,031 milliárd lejt különítettek el iskolai ösztöndíjakra, ez 60%-os növekedést jelent 2021-hez képest. Sorin Cîmpeanu elmondta, hogy 2020-ban 270 millió lejt szántak az iskolai ösztöndíjakra, 2021-ben előbb 540 millió lejt, majd a költségvetés kiigazításakor további 105 millió lejt különítettek el erre a célra, idén pedig 1,031 milliárd lejre rúg ez a büdzsé. A miniszter szerint 347 ezer tanulónak volt 9,50-nél magasabb tanulmányi átlaga a 2020/2021-es tanévben, ami az ösztöndíjra jogosultak kategóriájába tartozó tanulók 25 százalékát jelenti. „Az érdem- és teljesítmény-ösztöndíjak a legjobbaknak vannak. A többiek számára ott vannak a tanulmányi ösztöndíjak, a szociális ösztöndíjak, a szakmai ösztöndíjak” — fogalmazott Cîmpeanu. A miniszter hangsúlyozta, hogy miután eddig „nevetséges összegű” érdem- és teljesítmény-ösztöndíjakat adott az állam, a rendszerváltás óta először 500 lejben szabták meg a teljesítmény-ösztöndíjnak a költségvetésből kifizetett minimális összegét. Az érdemösztöndíj esetében ez 200 lej, a tanulmányi ösztöndíj esetében 150, míg a szociális ösztöndíj esetében 200 lej. A tárcavezető rámutatott továbbá, hogy a szociális ösztöndíj halmozható a teljesítmény-, az érdem- vagy a tanulmányi ösztöndíjjal, ahogyan a szakmai ösztöndíj is halmozható a teljesítmény- vagy az érdemösztöndíjjal.

Sumákolás a számokkal


A miniszter közleményét elemezve az edupedu portál munkatársai kihangsúlyozzák, hogy a tárcavezető megtévesztő adatokat közölt, hiszen nem a 2021-es, hanem a 2020-as adatokat sorolta fel összehasonlításképp. Számításaik szerint az oktatási minisztérium által tavaly közzétett adatokra alapozva a tanulmányi ösztöndíjra jogosult diákok száma 185 ezerrel csökken, ezáltal az ösztöndíjra szánt költségvetési keret 35 százalékkal csökken, ám ezen információk nem szerepelnek a miniszter közleményében.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Férfinak és nőnek teremtette – előadás a Hámban

„Nem számít, hogy milyennek születtél, hanem az számít, hogy kinek, vagy minek mondod magad” — Miskolcról érkezett egyházi előadó a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumba.
Szatmárnémeti

„Én téged református gimnáziumi diákká avatlak”

Ünnepélyes keretek között általános iskolai közösségbe vették be az ötödikeseket.
Szatmárnémeti

13 vértanú, 13 fogalom, 26 diák

Vértanúkra emlékező ünnepi műsor, saját gondolatokkal a Kölcseyben