Sport

Harcművészet: igényesség, életforma, harmónia és egészség

2012.09.28 - 20:52

Megyénkben egyre nagyobb népszerűségnek örvend a karate. A sportág szépségéről, hasznosságáról, az egészségre gyakorolt hatásáról Magos Róbert 6. Danon, feketeöves karatemester, a Szatmárnémeti Samuraiul SK elnöke és vezetőedzője beszélt lapunknak.

 

A nagy keleti kultúrákban időtlen idők óta űzik ezeket a sportokat. Nem is küzdősportnak tekintik, hanem harcművészetnek, sokszor életformának, sajátos filozófiának. De a lényege, melyet a „művész” szó is kifejez, az igényesség. Egy harcművész nem verekszik, hanem harcol, még inkább az önmegvalósításra, a harmóniára törekszik, mindezt a lehető legmagasabb szinten. Történelmi gyökereit tekintve a legtöbb stílus önvédelemre lett kifejlesztve, ezért sok mozgásformából egyszerűen hiányoznak a támadó technikák.

Sokszor éri az a vád a küzdősportokat, hogy segítenek az emberben felébreszteni az agressziót. Valóban, akad ilyen típusú is, de a komolyabb keleti harcművészetek éppen ellenkezőleg, megtanítják kezelni, kordában tartani a bennünk és környezetünkben mindig jelen lévő agressziót. A legtöbb iskola megegyezik abban, hogy követői az egészség megőrzésére törekednek. Az egészséget, a test és a lélek egységének, harmóniájának fogják fel. Ezért egy keleti harcművész egészsége azt jelenti, hogy kiegyensúlyozott, nyugodt, harmonikus életet él.

Mennyire van szüksége erre a mai, „nyugati társadalmának”? Ha mindenki csak egy csipetnyit ellesne ebből az életfilozófiából, a nyugati népbetegségek többsége eltűnne, vagy legalábbis számuk lényegesen csökkenne a vezető halálokok listáján.

A karate alapelvei

Mivel összehangolt, harmonikus mozgásról van szó, kevésbé hangsúlyos az izmok „szeparált” erősítése. Az alkalmazásban a stratégia és az időzítés összefonódik a lelki erővel is. Megtanuljuk érzékelni és követni az ellenfelet, kontrollálni, s így kihasználni a gyengeségeit, visszafordítani a támadásait. A karate gyakorlásakor a szellem és a test szétválaszthatatlanok, ezeknek egymással harmonizálni kell – magyarázza Magos Róbert, a megye legnagyobb karate egyesületének, a Samuraiul SK-nak a mesteredzője.

Versenyekre készülnek

A klubnak több mint féltucat szekciója működik megyeszerte: Szatmárnémetiben, Lázáriban, Batizon, Szatmárudvariban, Vetésen, Avasújfaluban és már Egriben is rendeznek karateedzéseket az egyesület oktatói és edzői (Magos Róbert – 6. Dan; Csatári Attila – 4. Dan; Soós Róbert – 3. Dan; Filer Iván – 2. Dan; Cornel Pap – 1 Dan.), a tréningekre pedig több mint 170 gyerek és felnőtt jár, ők valamennyiek a Samuraiul SK igazolt karatékái. Közülük egyesek a hétvégén esedékes nagyváradi versenyre készülnek, de októberben Nagyszalontán, novemberben pedig egy szlovéniai világkupa–viadalon fognak küzdeni, decemberben pedig, az immár hagyományos karácsonyi viadalon, a Santa Claus Nemzetkozi Karate-tornán, Szatmárnémetiben lépnek tatamira.

Magos Róbert – aki egyben a klub elnöke is – hozzátette, minden korosztályt várnak a karateedzésekre, erre vonatkozó bővebb felvilágosítást pedig a 0745–469728-as telefonszámon kaphatnak.