Belföld

Harc az ittas vezetés ellen

2016.08.24 - 15:02

Élete végéig jogosítvány nélkül maradna az a gépkocsivezető, akit visszaesőként, második alkalommal is ittas vezetésen kapnak — amerikai mintára szigorítaná a büntetéseket a törvénytervezet.

Nincs olyan nap, hogy a rendőrök ne kapjanak el legalább egy ittas — alig mámoros, becsiccsentett, kapatos vagy éppen csontrészeg, az alkoholos kóma határát súroló — gépkocsivezetőt, „természetesen” közutakon, a volán mögött ülve. Sőt, gyakran előfordul, hogy az illető visszaesőnek minősül, de ebben az esetben is ugyanaz a büntetése: ha 0,80 mg/l fölött van az alkoholszintje, akkor bűncselekménynek minősül tette, és elvileg börtönbüntetésre ítélhető; ha 0,80 mg/l alatti, akkor az kihágásnak minősül, pénzbírság jár érte és pár hónapos búcsú a jogosítványtól — egyelőre. Ugyanis egy, a parlament elé már benyújtott törvénytervezet ezen szeretne változtatni, pontosabban drákói módon szigorítaná a szabályokat. A több képviselő által kidolgozott módosítás értelmében az első alkalommal ittas vezetésen kapott sofőr jogosítványát 2–5 évre vonnák be, s amennyiben ismét részegen ülne volán mögé, soha többet nem kapna hajtási igazolványt. A pénzbírságokon is szigorítana a törvénytervezet, ezek 5000 és 15 000 lej között mozognának egyrészt annak függvényében, hogy mennyi a sofőr alkoholszintje, másrészt attól függne a bírság összege, hogy milyen típusú és mennyire súlyos bűncselekményt okozott az ittas vezető.

A drákói szigorral megalkotott — egyelőre még csak tervezet szintjén levő — törvények szükségességét többek között az is indokolja, hogy Romániában a közúti balesetek közel 50%-át alkoholos befolyás alatt álló gépkocsivezetők okozzák.

A törvénytervezet pár héten belül a képviselőház asztalára kerül, s ha elfogadják a honatyák, még idén jogerőre emelkedhet és alkalmazhatóvá válik.

 

Majd' 300 részeg sofőr Szatmárban

 

Idén eddig 282 ittas gépkocsivezető „bukott le” csak Szatmár megyében, de reális számuk ennél bizonyára jelentősen nagyobb — s hogy közülük mennyien visszaesők, azt nem lehet tudni.

Nagy feltűnést keltettek törvénytervezetükkel azok a honatyák, akik drákói módon megszigorítanák az ittas vezetésért kiszabandó büntetéseket — még akkor is, ha a szigorításra sajnos nagyon nagy szükség van, mert Romániában a közúti balesetek közel 50%-át alkoholos befolyás alatt álló gépkocsivezetők okozzák. Említettek még ha nem is okoznak balesetet, akkor is közveszélynek számítanak az utakon. Szatmár megyében idén július 31-ig 114 olyan sofőrt állítottak meg, akinek leheletében 0,80 mg/l alkoholszintet vagy ennél többet mutatott a szonda, azaz bűncselekményt követtek el, és 168 olyan gépkocsivezetőt, akinek alkoholszintje 0,80 mg/l alatt volt, azaz csak kihágást követtek el, amiért pénzbírságot kellett fizetniük, és egy időre bevonták a jogosítványukat. „Hallottam én is és kollégáim is a törvénytervezetről és örömmel vennénk, ha alkalmazhatnánk. Egyrészt sajnos az utóbbi időszakban egyre több a nagyon részeg — 0,90 mg/l és a fölötti alkoholszinttel hajtó — gépkocsivezető. Ezek a szigorítások épp drasztikusságuknak köszönhetően talán valóban elrettentik a volán mögé üléstől az ittas embert, vagy ráveszik a környezetükben lévőket arra, hogy megakadályozzák az ittas személy vezetését. Másrészt pedig már a legkisebb alkoholmennyiség is befolyásolja a reflexeket, a reakcióidőt, a veszély reális érzékelését, szóval mindenképp nagyon hasznosak ezek a javasolt módosítások” — magyarázta megkeresésünkre a Szatmár Megyei Rendőrség szóvivője.

De melyek is ezek a szigorítások, amelyeket ha ősszel megszavaz a képviselőház, már alkalmazni is fognak? Az első alkalommal ittas vezetésen kapott sofőr 2–5 évre maradna jogosítvány nélkül, a visszaeső pedig soha többé nem kaphatna hajtásit. Ennek a példa nélküli szigorúságú javaslatnak az alapjául az amerikai jogrend szolgál: ott ugyanis az először ittas vezetésen kapott sofőr visszakapja ugyan hajtásiját, de öt évig próbaidősnek minősül, s ha ebben az időszakban ismét részegen vezet, akkor örökre búcsút vehet a jogosítványtól.

 

Szabó Kinga Mária