Külföld

Harc a cigarettacsempészés ellen

2017.07.06 - 13:30

Amikor egy dohányipari világkonszern hirdet harcot a cigarettacsempészés ellen, akkor ott már nagy baj van — Románia a második legérintettebb ország az Európai Unióban Lengyelország után.

Az köztudott és megszokott, hogy a határrendészet és a belügyi szervek szinte mindennapos harcot folytatnak a cigarettacsempészés megállítása (vagy legalább csökkentése) és a csempészbandák felszámolása érdekében — arra azonban eléggé ritkán van példa, hogy egy dohányipari világkonszern is beszáll a feketepiac elleni küzdelembe. S amikor ez történik, akkor ott már nagy baj van. A dohányárura kivetett luxusadók miatt rendkívül megnőtt a legálisan és a feketén árusított cigaretta közötti, eddig sem kicsi árkülönbség, s így értelemszerűen a cigarettacsempészés is egyre nagyobb méreteket ölt, a hatóságok intézkedései ellenére — ezért döntöttek úgy a világ egyik legnagyobb dohány-előállítója, a British American Tobacco romániai illetékesei, hogy ők is lépnek, útjára indítva az Állítsuk meg a csempészést kampányt a határrendészettel karöltve. Ez a karöltés egyebek mellett azt is jelenti, hogy jelentős összegekkel támogatják olyan speciális eszközök (járművek, berendezések, érzékelők) beszerzését, amelyek ugyancsak segítik egyrészt az országhatáron és annak közelében illegálisan mozgó személyek észlelését, másrészt a különböző helyekre elrejtett dohánymennyiség felderítését. Az akció eddigi négy hónapja alatt 3 465 000 doboz cigarettát és 112 járművet foglaltak le, valamint 382 személyt küldtek bíróság elé — a mennyiség hatalmas ugyan, de még mindig ennek többszöröse mozog szabadon a feketepiacon. Köszönhetően annak is, hogy Romániának 2000 kilométernyi határszakasza van nem európai uniós tagországokkal — ahol a romániai árakhoz viszonyítva öt-hatszorosan olcsóbbak a dohányipari termékek. Lengyelország után cigarettacsempészés tekintetében Románia a második legérintettebb ország az Unióban, s az államháztartásban évente átlagosan 650 millió eurónyi hiányt okoznak a csempészek.

Valóságos iparág

Cigarettacsempészés — kinek a mindennapi megélhetés lehetősége, és aprópénzért viszi vásárra a bőrét, kinek a vagyonhalmozás egyik (és nagyon kényelmes) módja. Míg öt-tíz évvel ezelőtt még csak Románia északi és keleti részén virágzott nagyban s igazán a cigarettacsempészés, addig mára pókháló módjára, valóságos iparágat alkotva az egész országot beszőtte. A hatóságok minden rendelkezésükre álló eszközzel harcolnak ugyan ellene, de nemhogy egészében, még töredékében is csak alig-alig sikerül felszámolniuk — ha elkapnak egy csempészbandát, rövid időn belül új alakul, lép a helyébe, és pótlódik a hiányzó láncszem. Hiszen a (fekete)piac igénye nagy, sőt, egyre nagyobb, és ez a tendencia nem is fog változni mindaddig, amíg egyrészt a kereskedelemben egy csomag cigaretta átlagosan 15,5 lejbe, a piacon pedig ennek töredékébe kerül — igaz, a csempészett cigarettát vásárlók csak remélhetik, hogy a szál valóban dohánnyal és nem egyéb száraz növénydarabokkal, papírmorzsalékkal van megtöltve (mint ahogy erre már számtalan esetben volt példa) —, másrészt pedig amíg a csempészés nagyon sok embernek a mindennapi megélhetési lehetőségét jelenti. Ők azok a „hordárok” — zömében a román-ukrán határ menti falvak lakói — akik egyéb munkalehetőség híján valóban aprópénzért viszik vásárra szinte mindennap a bőrüket. Ha egy lebukik közülük, tízet találni helyére, s bár általános vélemény, hogy a csempészek fantáziája határtalan, ez a megfogalmazás inkább a valódi csempészekre érvényes, akik (haladva a korral) drónnal derítik fel a terepet, s nem egyszer siklórepülővel szállítják át a nagy mennyiségű cigarettát a zöldhatáron — ahol aztán az elosztók veszik át és szállítják a különböző megrendelési helyekre, kezdve Szatmárnémeti piacaitól a brassói, marosvásárhelyi vagy kolozsvári „lerakatokig”, ahonnan pedig szintén a szó átvitt és valós értelmében a piacra kerül. Persze a piacokon cigarettát kínálók ugyanúgy egy csempészbanda alsó rétegét, a közkatonákat jelentik, mint a „hordárok”, a (kis)főnök legtöbbször vagy autójában ülve, vagy tisztes távolból figyeli és tartja szemmel az üzletet és annak menetét, a nap végén begyűjti a hasznot és továbbadja „felettesének”, akitől megkapja a következő napi adagokat.

A British American Tobacco romániai illetékesei a határrendészettel karöltve kampányt indítottak Állítsuk meg a csempészést címmel. Az akció eddigi négy hónapja alatt 3 465 000 doboz cigarettát és 112 járművet foglaltak le, valamint 382 személyt küldtek bíróság elé. A hazai államháztartásban évente átlagosan 650 millió eurónyi hiányt okoznak a csempészek.