Az élelmiszerpiacokon áruló kistermelőknek és viszonteladóknak idén mintegy 40%-kal magasabb díjszabásokat kell fizetniük, miközben a bevásárlóközpontok miatt egyre kevesebb a vásárlójuk.
A szatmárnémeti tanácsosok novemberi ülésükön szavazták meg a piaci tarifák mintegy negyven százalékkal való emelését 2018-tól, az árusoknak például a korábbi 2,5 lej helyett 3,5 lejt kell fizetniük az asztalok négyzetméteréért a szatmárnémeti piacokon, de a napidíj is ennyivel emelkedett, 2,5 lej helyett ez 3,5 lej lett.
A piaci árusok arra panaszkodnak, hogy a díjszabások emelésével egyenes arányban nem javulnak az árusításhoz, valamint a vásárláshoz szükséges feltételek, tegnap több eladóval és vásárlóval is szóba elegyedtünk, előbbiek a megélhetésüket féltették, utóbbiak pedig azt, hogy nem lesz lehetőségük arra, hogy minőségi élelmiszerekhez hozzájussanak. Közben sokan vannak, és egye többen lesznek, akik szerint az élelmiszerpiacok ideje lejárt, hiszen ma már bevásárláskor mindent egy helyen meg lehet vásárolni.
Az élelmiszerpiacokon asztalokat bérlőkkel a piacgondnokság még nem kötötte meg a szerződést az idei évre, de már lehet tudni, hogy mintegy negyven százalékos emelésre lehet számítani. Az árusok túlzásnak tartják a városi tanács határozatát, ugyanis a választási kampány idején azt ígérték, hogy támogatni fogják az őstermelőket.
Január 1-től négy lejt kell fizetnie a tavalyi három lej helyett egy árusnak amiatt, hogy autójával behajthasson a piac területére és lerakja az áruját. Az egyik őstermelő, aki minden engedéllyel rendelkezik és bizonyítani tudja, hogy minden áruja hazai, ő maga termeszti, két asztalt bérel. Az eddigi 5600 lejes éves bérleti díj helyett idén 8500 lejt fog fizetni, a napidíj 10 lejről 14 lejre emelkedik. Az eladók szerint nem lenne ezzel semmi gond, ha a piacgondnokság javítana valamit a körülményeken. Nyáron meleg, télen hideg van, nyakukba csorog az eső, a piactér nincs tisztán tartva, a beígért csarnokok nem épülnek.
A Szamos piacon asztalokat bérlő virágárusok elmondták, hogy több mint 30 százalékkal növekedett ettől az évtől a piaci díjszabás, így havonta az eddigi 540 lej helyett mostantól 700–720 lejt kell majd fizetniük, ami igencsak jelentős pluszkiadást jelent.
Az 1-es számú élelmiszerpiacon tegnap nagyon kevés volt a vásárló, az eladók annyit sem árultak, hogy aznapi költségeiket fedezzék, úgy tartják, hogy a bevásárlóközpontok az élelmiszerpiacok legnagyobb ellenségei. Kovács Imre elmondta, több mint negyven éve mindig az élelmiszerpiacon vásárol, mindig megvoltak azok az árusok, akiktől vásárolta a zöldséget, a gyümölcsöt és a tejtermékeket. Egy ideje egyre ritkábban jár piacra, mert a gyerekei jobban szeretik azokat a termékeket, amelyekhez a bevásárlóközpontokban lehet hozzájutni. Előfordult már, hogy a piacon fagyos zöldséget és gyümölcsöt vásárolt. Hajdu Ilona határozottan állítja, hogy a piacok ideje lejárt. A mai ember nem engedheti meg magának, hogy egy vasárnapi ebédhez öt-hat helyen vásároljon, amikor azt megteheti egy helyen anélkül, hogy bejárná a fél várost.