Szatmárnémeti

Hangyás, penészes diákuzsonna: szerződésbontást fontolgatnak

2024.09.24 - 17:13
A fogyasztóvédelmiek ellenőrzésük során a kifliken és kiflikben hangyákat találtak, penészesek és nagyon szárazak voltak, a kekszeket pedig szintén penész borította.

Nyolc éve változott a tej-kifli uzsonnaprogram közbeszerzési törvénye, és azóta mondhatni nincs olyan tanév, hogy ne legyenek panaszok vagy éppen botrány a diákoknak szállított pékáru és/vagy tejtermék minősége, szavatossága kapcsán. 
Sajnos nincs ez másként az alig két hete megkezdődött idei tanévben sem: három szatmárnémeti tanintézmény diákjainak szülei is panaszt tettek a Szatmár Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőségnél az uzsonnára kapott kiflik, illetve keksz minősége miatt. 

hirek/2024/09-szeptember/p1.webp

A hatóság kedden tartott ellenőrzéseket, a beszállító Fagu Impex Kft.-t 15 000 lejre bírságolta, és elrendelte a fogyasztásra nem alkalmas termékek azonnali kivonását a forgalomból. A fogyasztóvédelmiek közleményükben kiemelték, hogy vizsgálatuk során a legsúlyosabb szabálytalanságokkal találkoztak: a kifliken és kiflikben hangyákat találtak, penészesek és nagyon szárazak voltak, a kekszeket pedig szintén penész borította.

Az ügy, pontosabban botrány kapcsán értelemszerűen megkerestük Pataki Csaba tanácselnököt, hiszen a tej-kifli uzsonnaprogram közbeszerzési eljárását a megyei tanács bonyolítja. „Már a tanév második – harmadik napján írásban jeleztük a beszállító cégnek, hogy nem vagyunk elégedettek a pékáruk minőségével — ugyanis a panaszok nem csak a fogyasztóvédelmi felügyelőséghez, hanem hozzánk, a megyei tanácshoz is befutnak, és ez így is van rendjén. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni:

minden tanintézményben van egy megbízott személy, aki átveszi az uzsonnának szánt termékeket. Abban a pillanatban ő is kellett volna jelezze a cégnek, és nekünk is.”
– mondja. 
Pataki nem hallgatja el azt sem: az országos uzsonnaprogram úgy van meghatározva, hogy az egész országból két – három cég vehet csak részt benne. „A törvény kötelez bennünket, hogy csak velük köthetünk szerződést — a minden tanévben menetrend szerűen újra és újra felmerülő problémák ellenére. Jó ideje mondom már: ez nem egy sikeres program. Sajnos nem, hiszen sok — főleg vidéki környezetben élő, de nem csak — gyermek számára az iskolában kapott kifli és tej biztos napi ételt jelent. 
hirek/2024/09-szeptember/p3.jpg

S hogy egy országos program mennyire nem életképes helyi szinten, illetve mennyire  gondolja át a dolgokat, arra legjobb példa a tejesdobozhoz tartozó szívószál: műanyag nem lehet, mert törvény tiltja, a papír szívószál viszont nem szúrja át a védőfóliát, és gyorsan szétázik.
A Fagu Impexet most ismét felszólítottuk, hogy minőségi pékárut hozzon a szatmári diákoknak, ellenkező esetben szerződésbontást is kilátásba helyeztünk. Persze a szerződésbontásnak is megvan a hátulütője: egy új közbeszerzési eljárás lebonyolítása körülbelül 4 hónap, vagyis az uzsonnaprogram csak valamikor februárban indulna újra. ” – magyarázza.

Az pedig, hogy a kifli soha nem lesz pékségi minőségű, szintén egy — az egészséges táplálkozás érdekében hozott — kormányhatározatnak „köszönhető”, amelyben tételesen fel van sorolva: tilos glutént, cukrot és egyéb olyan összetevőket tartalmaznia, amitől kifli a kifli.

Szabó Kinga Mária

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!