A 2017/2018-as tanévtől Szatmár megyében több mint 1200-zal nő a diáklétszám, a középiskolai helyek 57%-a szakirányú képzést biztosít — derül ki a jövő évi beiskolázási tervből.
Évről évre csökkenő diáklétszámról hallunk az országban, viszont most Szatmár megye erre a tendenciára rácáfol, ugyanis ősztől több mint 1200-zal növekszik megyénkben a diáklétszám. A következő tanévre vonatkozó beiskolázási terv elkészült, a megye oktatási hálózatáról és a diáklétszám alakulásáról Adriana Dîngă tanfelügyelő, a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség szóvivője tájékoztatta lapunkat.
A tanfelügyelőség adatai szerint Szatmár megyében a 2016/2017-es tanévben 53 754 diák tanul, beleértve az óvodásokat és iskolásokat egyaránt, a 2017/2018-as tanévben pedig 55 023 diákra számítanak. Ami a diákok etnikai arányát illeti, 68%-uk tanul román nyelven, 30%-uk magyarul, míg 2%-uk német nyelven végzi tanulmányait.
Ami a tanintézmények struktúráját illeti, különösebb változások nem fognak történni, osztályok megszűnésére gyakorlatilag sehol sem kell majd számítani, sőt jövőre hárommal több osztály lesz a megyében, viszont több önkormányzattal való egyeztetés után intézmények összevonására lehet számítani, ami kizárólag adminisztratív szempontból hoz majd változásokat — tudtuk meg Adriana Dîngă tanfelügyelőtől.
Lesznek olyan óvodák és iskolák, ahol a diáklétszám nem fogja elérni azt a létszámot, amely szükséges ahhoz, hogy az adott intézmény megtarthassa jogi személyi státuszát, ezért a tanfelügyelőség javaslatára a következő intézmények kerülhetnek adminisztratív szempontból összevonásra.
A szatmárnémeti 1-es óvoda a 7-es óvodához fog tartozni, a 21-es óvoda a 11-eshez, a 15-ös óvoda a 6 óvodához, a Szatmárzsadányi Általános Iskola és a helyi normál programú óvoda pedig a Szatmárnémeti Octavian Goga Általános Iskolához fog tartozni. Továbbá az Ombodi Általános Iskola a pálfalvi iskolához, a Decebali Általános Iskola pedig a Vetési Általános Iskola alintézményeként fog működni. A mikolai normál programú óvodából pedig napközis óvoda lesz.
Ami a magyar oktatást illeti, a tanfelügyelő elmondta, hogy a beiskolázási terv jelenlegi előrejelzéseit tekintve egyetlen magyar óvodai csoport vagy iskolai osztály sem fog megszűnni a következő tanévtől azokban az intézményekben, ahol azok eddig is működtek.
Az ősszel induló IX. osztályokkal kapcsolatban pedig Adriana Dîngă elmondta, hogy az oktatási minisztérium jóváhagyásával megyénkben 117 osztály indulására lehet számítani, 67 osztályban valamilyen technológiai vagy szakképzés fog történni. Ez azt jelenti, hogy a megyében induló IX. osztályok 57%-a indul szakiskolai irányvonalon és csak 43%-ukban lesz kizárólag elméleti oktatás.
Az elmúlt években megyénkben növekedett a szakiskolai osztályok száma, ugyanis megyeszerete egyre nagyobb az igény a szakképzett munkaerőre, ezért is a 2016–2020-as periódusra kigondolt oktatási stratégia szerint az említett periódus végére a megyei szakirányú oktatás el kell érje a 60%-ot.
Mint arról már korábban is szó volt, ősztől úgy a Szatmárnémeti Református Gimnáziumban, mint a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban az elméleti oktatás mellett beindul a szakoktatás is. Előbbiben egy közgazdasági szak, utóbbiban pedig villamossági szakirány 28 hellyel, valamint egy élelmiszeripari osztály, szintén 28 hellyel kínál szakirányú alternatívát a IX-es diákok számára.
Bajnai Botond