Szatmárnémeti

Hangsúly a környezetvédelmi nevelésen

2015.10.07 - 18:13

A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség működése óta jelentős hangsúlyt fektet a környezetvédelmi nevelésre — mutatott rá Békéssy Erzsébet igazgató. Az intézmény idén ünnepli fennállása 25. évfordulóját, eddigi tevékenységéről összefoglaló készült.

Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) igazgatónője beszámolt arról, hogy az 1990-ben alakult intézmény 2001-ig több formában tevékenykedett, bár tevékenységi körük nem sokat változott.

Az APM évekig székházkeresésben volt, s a Magnoliei utcai néhány irodából 2003-ban sikerült átköltözniük az időközben felépült székházukba — melyben ma is dolgoznak — a Mircea cel Bătrân utca 8 B szám alá. Az alkalmazottak száma az elmúlt 25 év során folyamatosan változott, a kezdeti 58 alkalmazott 76-ra bővült, ám jelenleg mindössze 38 közalkalmazott dolgozik az APM keretében. Az APM igazgatói székét nyolc személy töltötte be az elmúlt években, Békéssy Erzsébet immár másodjára vezeti az intézményt. Azt követően, hogy 2001-ben megalakult a környezetvédelmi őrség, az APM-nek nincs ellenőrzési feladata, a különböző engedélyek, jóváhagyások kiadásával, a környezetvédelmi faktorok biztosításával, a környezetvédelemre nevelő programok kidolgozásával és gyakorlatba ültetésével, a lakossággal való folyamatos kapcsolattartással foglalkoznak az ügynökség munkatársai. A szatmári APM működése óta jelentős hangsúlyt fektet a környezetvédelmi nevelésre, ezért számos kampányt dolgozott ki, különösen gyerekek részére. Az Ökoiskola elnevezésű kampány példaértékű gyakorlatba ültetése eredményeként 2008-ban megkapták a Környezetvédelmi Nevelésért Alapítvány (FEE) Zöld Zászló minősítését, így a szatmári APM az első közintézmény, melyet ezzel a címmel tüntettek ki. Az APM munkatársai monitorizálják a légszennyezettségi adatokat is, s két, határon átívelő pályázat segítségével a megye határ menti településein is lehetőség adódott a levegő minőségének mérésére.

Szintén sikeresnek bizonyult a 2008 tavaszán lezajlott, Millió ember, millió fa címmel meghirdetett faültetési kampány, melynek keretében megyénkben 4300 facsemetét ültettek el annak a 85 tanintézménynek az udvarán, mely csatlakozott az APM kampányához.

A faültetési kampány mellett 2008 óta komoly harcot vívnak az APM munkatársai a parlagfűvel, mely sok embernek okoz kellemetlenséget. Számos parlagfűirtási akciót szerveztek az évek során, a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal rendelete értelmében ma már az önkormányzatok feladata a gyomnövény irtásáról gondoskodni.

Mivel a környezetvédelemre való nevelést a gyerekek körében a legérdemesebb elkezdeni, hiszen az ő közbenjárásukra a felnőttek is nagyobb hangsúlyt fordítanak a környezet védelmére, az APM és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség 2005-ben indította útjára az „Életet a környezetnek — életet az embernek” elnevezésű versenyt, melyet évről évre nagyobb érdeklődés övez a diákok körében.

A „Játszunk és újrahasznosítunk” verseny 2008-ban indult, s azóta többször is megszervezték, azt kérve a diákoktól, hogy elemeket gyűjtsenek össze minél nagyobb mennyiségben, a veszélyes hulladék szelektív gyűjtése révén gyakorlatilag aktív környezetvédőkké nevelve őket.

Az APM és a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal több közös projektben is együtt dolgozott. Együttműködésük legszembetűnőbb eredménye egy PHARE-projekt, melynek keretében felújították a szatmárnémeti Kossuth-kertben található egykori közfürdő épületét, mely jelenleg a Zöld ház nevet viseli és különböző környezetvédelmi akcióknak ad otthont. Az épület ünnepélyes átadására 2009 októberében került sor. 2010-ben aztán civil kezdeményezésre és lakossági adományokból sikerült összegyűjteni 7266 lejt, melyből felállították a Zöld ház elé Kiss Gedeon mellszobrát, így állítva méltó emléket a Kossuth-kert megalapítójának.

Egy másik projekt, melyben az önkormányzat és az APM együttműködik, a kisiparosok kamarájának modernizálása. Határon átívelő projekt keretében az egykori Popular mozi épületét jelenleg is modernizálják, melyben aztán kisiparosok kapnak helyet, ugyanakkor az APM közreműködésével oktatóműhelyeket is kialakítanak majd az épületben, ahol különböző szakmákat sajátíthatnak el az érdeklődők.

Az APM közreműködésével zajlik megyénkben a természetvédelmi területek védelme, még akkor is, ha gyakran a lakosok nem értenek egyet a megítélésük szerint „gazdasághátráltató” intézkedésekkel. A Túr menti természetvédelmi övezet megóvása szintén elsődleges feladata az APM munkatársainak. Szintén az ügynökség közreműködésével, egy határon átívelő projekt keretében Nagytarnán egy ökológiai táborhelyet alakítottak ki, mely azóta számos tábornak, konferenciának adott otthont. Szatmári premierként itt készítették el az első pillepalack-házikókat is, melyekben a táborozó gyerekek kényelmesen megszállhatnak.

Békéssy Erzsébet beszámolója végén elmondta, hogy dédelgetett álma a Szamos hajózhatóvá tétele, ennek érdekében számos projektet írtak a határon átívelő programok keretében, s bízik abban, hogy a következő támogatási időszakban meg is valósulhat ez a kezdeményezés.