Szatmárnémeti

Hamupipőke a bábszínpadon

2016.10.08 - 09:54

Ma 11 órától, a Szakszervezetek Művelődési Házának kistermében, Nagy Regina rendezésében mutatják a Hamupipőke című bábjátékot Bertóti Johanna átdolgozásában.

A már önállóvá vált Brighella Bábtagozat és a prózai tagozat közös produkciója ez az előadás. A színészek is örülnek a közös munkának, hiszen ezek azok a találkozási pontok, amikor egy kicsit belekóstolhatnak egymás művészetébe, annak a fortélyaiba, technikáiba. Nagyon sokszor ezek a produkciók adnak lehetőséget arra, hogy a színészek újra tanulják azokat a technikákat, amelyekkel az egyetemi évek alatt megismerkedhettek, de a későbbiek során nem igazán volt lehetőség azok gyakorlására. Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója és Bandura Emese, a Brighella Bábtagozat vezetője köszöntötte Nagy Reginát, aki szülési szabadságról tért vissza és a Hamupipőkének ő a rendezője.

Nagy Regina elmondta, hogy jó hangulat van a társulatban, öröm számára a visszatérés. Nagy Reginának régi álma, hogy egy klasszikus mesét rendezzen és régi álma az is, hogy az valami groteszk legyen. A Hamupipőkében találta meg azt a lehetőséget, ahol ezt a kettőt össze lehetett hozni. Ennek a klasszikus mesének nem a klasszikus formáját elevenítik meg, hanem felkérték Bertóti Johannát, hogy a Hamupipőke alapján írjon egy mesét egy kicsit változtatva. A koncepció amire építettek az a mai torz szépségideál. A Hamupipőkét négyszáz éve írták, az az érdekes, hogy akkor is ugyanez volt az elképzelés, akkor is az volt a téma, hogy a nők mit nem tesznek magukkal, hogy hatalomhoz jussanak, hogy szépek legyenek, hogy úgy érezzék az övék a világ. Ebben a században már odajutottunk, úgy eltorzult ez a szépségideál, hogy a plasztikai műtétek, a felvarrások, stb. odavezet, hogy egy ötvenéves nő úgy néz ki mint egy groteszk bábu. Így készültek el a bábuk, a díszlet és a jelmez. Ehhez járul még hozzá Nagy Csongor kicsit szürreális zenéje, de vannak slágergyanús dalok is. Nagy Regina nagyrészt a groteszkre és a stilizáltságra igyekezett helyezni a hangsúlyt. Megjelenik az előadásban a TV, és megjelennek benne a mai show-műsorok elemei.

Bandura Emese hangsúlyozta, hogy az előadásokra a hétévesnél nagyobb gyerekeket várják.

Az előadás a Grimm-mese alapján készült, a szövegkönyvet Bertóti Johanna írta, rendező Nagy Regina. Díszlet és jelmez: Bodor Judit, bábtervező Bérczi Katalin, koreográfus Gabriela Tanase, zeneszerző Nagy Csongor Zsolt, dramaturg Nagy Regina, hangmérnök Simion Barnutiu, ügyelő, súgó Liegner Zsolt.

 Elek György