Szatmárnémeti

Hamarosan tesztelhető lesz

2019.12.16 - 12:39

Tizenhat Szatmár megyei család kapcsolódik be a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet közreműködésével, egy Erasmus+-program keretében kialakított online korai fejlesztő platform tesztelésébe.

Három ország szakemberei fogtak össze annak érdekében, hogy a korai fejlesztés még több atipikusan fejlődő, illetve sérült gyermek számára váljon elérhetővé. A 2018 novembere és 2020 októbere között gyakorlatba ültetendő, Eltérő fejlődésű gyerekek fejlesztése online támogatással elnevezésű Erasmus+-program keretében a Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet a nyíregyházi Rejtett Kincsek Down Egyesülettel, valamint a kassai Centrum Libertával együttműködésben egy e-learning rendszer létrehozását vállalta. Az online fejlesztő platform négy nyelven, magyarul, románul, szlovákul és angolul lesz elérhető, moduljai pedig hat fejlesztési terület köré csoportosulnak majd, amelyek a gondolkodás, önállóság, szocializáció, kommunikáció, finommozgás és nagymozgás.

Mielőtt a nagyközönség számára is elérhetővé válnának a leckéket tartalmazó modulok, a projektben részt vevő szakemberek a magyar nyelvű Szófelismerési tréning modullal tesztelik az e-learning platform működését és hatékonyságát.

A tesztmodul kipróbálásában összesen negyvennyolc család vesz részt, országonként tizenhat — tudtuk meg Gnandt Gábortól, a Caritas Szent József Rehabilitációs Központjának a gyógypedagógusától, aki egyben a projekt romániai koordinátora is. A tesztelésben részt vevő tizenhat családból hat fókuszcsoportos megbeszélés keretében osztja majd meg tapasztalatait, elemzi ki a platform működésének erősségeit, nehézségeit, hiányosságait. A tesztelések várhatóan januárban fognak kezdődni.

Az online korai fejlesztő platform szófelismerési moduljának kidolgozása egy olyan, magyar nyelvre adaptált szófelismerési módszeren alapszik, amelyet angol nyelvű országokban sikeresen alkalmaznak tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek kommunikációjának a fejlesztésére. A módszer nem csak a nyelvi készségek fejlődésére van pozitív hatással, hanem a tanulási motivációt és az önbizalmat is hatékonyan növeli.

Az összesen tizenkét leckéből álló szófelismerési modul (amelyből a tesztmodul nyolc leckét tartalmaz) elvégzése során a gyermekek megtanulják felismerni saját nevüket és a legközelebbi családtagok neveit, továbbá néhány igét, és képessé válnak arra is, hogy ezekből a szavakból mondatokat alkossanak.

A tervek szerint a hét második felében már lehet jelentkezni a szófelismerési tréning modul online tesztelésére. Ehhez olyan magyar anyanyelvű szülők jelentkezését várják, akiknek eltérő fejlődésű, 5–12 év közötti gyermeke van, aki tud formát formával egyeztetni, még nem olvas, szavakban viszont beszél. A jelentkezés pontos feltételeiről lapunk hasábjain tájékoztatjuk majd az érdeklődőket.