Vidék

Hamarosan rajtol a pályázati időszak

2015.02.22 - 11:00

A tavasz közeledtével nemcsak a természet újul meg, hanem új, hatéves pályázati időszak is kezdődik az Országos Vidékfejlesztési Program keretében, az első három kiírás a tervek szerint márciusban rajtol a kérvényezők tájékoztatójának megjelentetésével.

A Vidéki Befektetéseket Finanszírozó Ügynökség (AFIR) szatmárnémeti kirendeltségénél is készülnek a március folyamán várható „nyitásra”, már ami az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) 2015–2020-as időszaka első kiírásainak a megkezdését jelenti. Magyar Lóránd, az AFIR szatmári főosztályvezetője lapunk érdeklődésére elmondta, első lépésben három kiírásra lehet majd pályázni, ezek a fiatal gazdákra (6.1), a kisgazdaságok fejlesztésére (6.3) és a LEADER-program keretében a kistérségi egyesületek támogatására (19.1-19.4) vonatkoznak. „A korábbi kiírástól eltérően a fiatal gazdák esetében növekszik a támogatás mértéke, 40 ezer helyett 50 ezer euró a maximális támogatás a farm nagyságától függően, ezt két részletben kapja meg a pályázó. A tervek szerint a projekt elfogadásakor az összeg 75 százalékát utaljuk át, és miután megvalósította az üzleti tervben foglaltakat, utána megkapja a fennmaradó 25 százalékot is” — nyilatkozta Magyar Lóránd.

A főosztályvezető elmondta, a támogatást igénylőnek természetesen több feltételnek is meg kell felelnie, indulásból 40 év alattinak kell lennie, gazdaságának szerepelnie kell az APIA (Mezőgazdasági Intervenciós Kifizetési Ügynökség) nyilvántartásában, és kezdőnek kell lennie egy agrárgazdaság vezetésében, ez gyakorlatban azt jelenti, hogy kevesebb mint 12 hónapja vezesse a farmot. Kötelező a 12 osztály elvégzése, de ha mezőgazdasági profilú szakképesítése van, akkor a 10 osztályos végzettség is elégséges. Feltétel, hogy a személyi igazolványa arra a közigazgatási egységre szóljon, ahol a gazdaság is található, ugyanakkor ha más munkahelye is van az illetőnek, ez csakis az adott községen belül lehet. Vállalnia kell, hogy három éven belül a kapott összeg 20 százalékának megfelelő forgalmat bonyolít le, például a maximális 50 ezer euró esetében ez 10 ezer eurót jelent. Március folyamán megjelenik a kérvényezők tájékoztatója (ghidul solicitantului), majd be lehet nyújtani a pályázatokat, az elbírálási ciklusok háromhavonta ismétlődnek, és a finanszírozandó projektek rangsorában azok kerülnek előre, melyek a maximális 100 pontból legalább 85 pontot kapnak az elbíráláskor. A főosztályvezető szerint az AFIR-on keresztül ez a támogatás gyakorlatilag a mikro- és kisvállalatokra fog vonatkozni.

Egyszerűsített eljárás gépvásárlásra

Ami a kisgazdaságok fejlesztését illeti, ez főleg gépvásárlásokra, adott esetben új telepítésekre vonatkozhat. A korábbiakhoz képest egyszerűsödik a mezőgazdasági gépek beszerzési eljárása, az AFIR honlapján még novemberben közzétett egy adatbázist a különböző gépek irányárairól, és ha az érdekelt innen választ ki egy gépet, akkor nem szükséges beszerzési eljárás, hanem egyből a beszállítóval kötheti meg a szerződést, amellyel aztán mehet az AFIR-hoz a támogatással kapcsolatos dolgokat elintézni. „Ez mintegy 3 hónappal lerövidíti a beszerzés folyamatát, ami azért egy jelentős könnyítés az érdekeltek számára, nincs annyi adminisztrációs munka” — jegyezte meg Magyar Lóránd. Egy másik könnyítés lehet majd, ha a magánszemély kifizeti az önrészét a beszállítónak, és a számlával jelentkezik az AFIR-kirendeltségen, akkor már utalják is a támogatási összeget. Eddig a gépek beszerzésénél utófinanszírozás volt, tehát a pályázónak ki kellett fizetnie az egész összeget, és csak utána kapta vissza adott esetben az 50 százalékát. Magyar azonban felhívta a figyelmet, hogy az adásvételi szerződésben az illető mezőgazdasági gépnek mindenképpen olyannak kell lennie, mint amilyet az adatbázisból kiválasztott, beleértve az ott leírt minimális felszereltségi állapotot is. Ellenkező esetben az AFIR nem fizeti ki a támogatást.

Új fejlesztési stratégia 2020-ig

A LEADER-program keretében ez év szeptember 30-ig minden érdekeltnek le kell zárnia a pályázatát, közben az adott zónában működő helyi akciócsoportoknak (GAL) ki kell dolgozniuk a kistérség új fejlesztési stratégiáját a 2020-ig terjedő időszakra. A LEADER elnevezés egyébként a francia Liaison Entre Actions pour le Development de l’Economie Rurale (Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében) megnevezés kezdőbetűiből származik. A program célja, hogy a vidék fejlesztésére szolgáló uniós források ne egymástól elkülönült területeken, és ne a helyi társadalom megkérdezése nélkül legyenek felhasználva, hanem integrált kezdeményezéseken keresztül és a helyi politikai, gazdasági szereplők és a civil szervezetek bevonásával. Eszerint a helyi akciócsoportok tagjai közé a helyi tanácsok, a kistérség vállalkozói és civil szerveződései kerülhetnek be.

Szatmár megyében négy társulás van, melyek magukba foglalják a községek nagy részét. A Délnyugat-szatmári Helyi Akciócsoportnak Mezőpetri a központja, és hozzá tartozik Tasnád, Érszakácsi, Tasnádszántó, Szilágypér, Csaholy, Sződemeter, Érendréd, Mezőterem, Érkávás, Mezőpetri, Piskolt, Csomaköz, Szaniszló, Mezőfény, Csanálos, Börvely, Kaplony, Kálmánd és a Bihar megyei Érszalacs.

A Szatmár Környéki Helyi Akciócsoport mikolai központtal működik, és a házigazda község mellett Lázári, Pusztadaróc, Vetés, Szatmárhegy, Szatmárpálfalva, Szatmárudvari, Batiz, Sárközújlak, Szokond és a Máramaros megyei Bikácfalva tartozik hozzá.

Az Avas-vidék Helyi Akciócsoport turci központú, és a székhelynek otthont adó település mellett Nagytarna, Batarcs, Kisgérce, Kányaháza, Avasújváros, Ráksa, Vámfalu, Komorzány, Tartolc, Bikszád és Avasújfalu alkotja. A negyedik kistérségi társulásnak, a Szamos-Bükkalja Helyi Akciócsoportnak Szamosborhíd a központja, és Aranyosmeggyes, Apa, Kolcs, Borválaszút, Homoród és Berekszó tartozik még hozzá.

Romász János