A LEADER program keretében a Mikola központtal működő Szatmárnémeti környéki kistérségi társulás tagjai is hamarosan pályázhatnak, Nagykároly környékén már megtörtént a pályázat kiírása.
A Szatmár megyei önkormányzatok mintegy 60%-a élhet a LEADER program keretében biztosított támogatásokkal. A megyében három kistérségi társulás működik, a Mezőpetri központtal működő Nagykároly és Tasnád környéki kistérséghez 18 község tartozik, a Szatmárnémeti környékihez 9, míg az Avas környékihez 12 Szatmár megyei és egy Máramaros megyei község tartozik, három Szatmár megyei község pedig a Szilágycseh központtal működő Tövisháti Kistérséghez van sorolva. Az említett kistérségek egyfajta irányító hatóságként működnek, meghatározott stratégia keretében hirdetik meg a pályázatokat; vannak kiírások, amelyek önkormányzatoknak szólnak, de magánvállalkozások és civilek is pályázhatnak.
A Mikola központtal működő Szatmárnémeti környéki kistérségi társulás első pályázata szeptember 15-én kerül kiírásra októberi leadási határidővel — tájékoztatta lapunkat Tóga István projektmenedzser. Az elkövetkező két hétben útjára indul a LEADER-karaván a társuláshoz tartozó településeken, ahol információs anyagokkal tájékoztatják az érintetteket a pályázási lehetőségekről. Mikolában jelenleg az irodák felszerelése, humánerőforrás-képzése zajlik, szeptemberben pedig sor kerül a központ hivatalos átadására is. A projektmenedzsertől megtudtuk, hogy a Mezőpetri központtal működő Nagykároly és Tasnád környéki kistérségi társulásnál már megtörtént az első 41.322 típusú pályázat kiírása, melyre eddig 5 pályázat érkezett. Az érintett községek egyenként 26 ezer euró értékben pályázhatnak. Az egyik település egy markológépre pályázott, egy másik pedig a helyi önkormányzat melléképületeinek rendbetételére és a helyi fúvószenekar támogatására, ami azt bizonyítja, hogy szinte bármire kérhetnek támogatást az érintettek — magyarázza Tóga. A pályázatot hamarosan ismét kiírják a kistérségben, hogy aki eddig nem tette, az most kihasználhassa a lehetőséget. A LEADER programban a helyi igényeknek megfelelően folyamodhatnak támogatásért az önkormányzatok és civil személyek, legyen szó faluszépítésről vagy a kultúra támogatásáról. Van egy kistérségenként változó minimum és maximum összeg, melyre szert tehetnek a pályázók, egy megkezdett pályázattal párhuzamosan azonban ugyanazon célból nem lehet másikat kezdeni ugyanannak az igénylőnek. Az elkövetkező időszakban mindhárom kistérségi társulás községeibe nyomtatványokat, információs anyagokat visznek a LEADER program munkatársai, hogy mindenki tájékozódhasson a lehetőségeiről — tudtuk meg Tóga István projektmenedzsertől.