Ismét egy többéves és kacskaringós történet végére kerül pont napokon belül, ugyanis hamarosan elkezdődik a szatmárnémeti tbc-kórház már jó ideje sürgős felújításra szoruló tüdőgondozó épületének felújítása. A megyei tanács még 2017 márciusában nyújtotta be az Országos Helyi Fejlesztési Programba (PNDL) a 2,8 millió lejes pályázatát, amelyet végül megkurtított összeggel, tavaly hagytak jóvá, a közbeszerzési eljárás pedig most ért véget, s a kivitelezést az F Haus Kft. nyerte el. Hogy lesz dolga, az biztos, hiszen az épület külső homlokzatán és belső terében is igencsak leromlott állapotok uralkodnak; a legrosszabb állapotban a tetőszerkezet és a padlás van, így az ácsozatot teljes egészében kicserélik, valamint a padlózatot is, felújítják (illetve ahol szükséges, kicserélik) az elektromos hálózatot és a mellékhelyiségeket, a csatornákat és bádogelemeket, az épület külső falai hőszigetelő réteget kapnak, ugyanakkor funkcionalitásukat szem előtt tartva a belső tereket is átrendezik, s a modernizálás nem kerüli el a tüdőgondozóhoz tartozó területet sem: új arculatot kap az udvar, és felújítják a járdákat is.
„Május 18-án írjuk alá a szerződést a kivitelezővel — a munkavégzés jogát elnyerő cég kihirdetése és a szerződés megkötése között ugyanis el kell telnie tíz napnak, ez az a bizonyos fellebbezési időszak, s bár be kell vallanom, hogy számomra az ilyen fellebbezések felérnek egy rémálommal (sajnos messze nem alaptalanul), nem hiszem, hogy ebben az esetben bárki megtámadná a közbeszerzési eljárás eredményét. Örvendek, hogy végre sikerült idáig eljutnunk, hiszen a tüdőgondozó épületére nagyon ráfér már a rendbe tevés és modernizáció. Talán húsz vagy még több évvel ezelőtt volt utoljára kifestve, tatarozva, felújítva pedig valószínűleg soha… A kivitelezési határidő nyolc hónap, a szerződéskötést követően a lehető legrövidebb időn belül neki is kezdenek, s elvileg még idén be is fejeződhet a felújítás — de ez egy régi, szinte 100 éves épület, s igaz, hogy anno nagyon alaposan és jól megépítették, viszont itt is fennáll az a helyzet, ami a régi épületnél általában, azaz soha nem lehet tudni, mit, milyen újabb bajt találnak, ha megbontanak egy falat vagy ácsozatot vagy födémet” — magyarázza megkeresésünkre Pataki Csaba megyei tanácselnök.
A tbc-kórház 1937 őszén, évtizedes vajúdás után Szatmárnémeti Zsidókórházként nyitotta meg kapuit: egy minden igényt kielégítő zsidókórház létrehozása az 1920-as években merült fel, s 1925-ben kezdték el a munkálatokat, de négy évvel később, a reménytelenül nehéz gazdasági helyzet miatt a teljes épület elkészülése még mindig váratott magára, míg végül 1937 szeptemberében dr. Fekete Samu igazgató-főorvos az ünnepélyes megnyitó után végigkalauzolhatta a hatóság és az orvostársadalom meghívottait az új intézményben — a Szatmárnémeti Zsidókórházban (melynek bejárata fölött ez állt: Spitalul Evreiesc, alatta pedig héberül Bét Hácholim Háivri).
Az intézmény jól működött, évről évre bővült, átlagosan 300 műtétet végeztek falai között, s a betegek 30%-a nem volt zsidó vallású. 1944-ben a nácik néhány hónapon át katonakórházi célokra használták a Zsidókórházat, a „zsidótlanított” Szatmárnémetiben aztán elveszítette eredeti hivatását, annál is inkább, mert az ott dolgozó orvosok, ápolók, szakemberek zömét elhurcolták. Újraindulását követően 1948-ban a többi romániai kórházzal együtt államosították a Zsidókórházat is, azóta — 72 éve — a Romániában működő 71 hasonló intézmény egyikeként az épületben tüdőgondozó és tbc-kórház működik.
Szabó Kinga Mária