Az új, chipekkel ellátott elektronikus személyi igazolványokat még az év vége előtt országszerte elkezdenék kiállítani, és a 67 lejes költséget, amelyet most a kolozsvári kísérleti projektben a kiadásukért felszámítanak, az állam fedezi majd — olvasható a belügyminisztérium által közvitára bocsátott rendelettervezetben.
Az elektronikus személyikkel kapcsolatosan azonban több újdonság is érvénybe lép. A belügyminisztérium által javasolt egyik jelentős változtatás azt célozza, hogy az új elektronikus személyazonosító igazolványok kiadásának költségeit az állam állja az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) révén erre a célra elkülönített forrásból.
Mint kiderült, a beruházás célja, hogy az elektronikus személyazonosító igazolványt használók száma elérje a 8 500 000 állampolgárt. Már jelenleg is zajlik ilyen jellegű kiállítás, mégpedig a Kolozs megyei kísérleti projekt keretében, ahol az elektronikus személyazonosító igazolvány kiállításának költsége 67 lej.
Kevesebb adat lesz láthatót
A belügyminisztérium másik jelentős változtatása az új elektronikus személyazonosító igazolványokon megjelenő információkkal kapcsolatos. A születési hely csak elektronikus formátumban, az elektronikus személyazonosító igazolvány chipjén lesz tárolva, anélkül, hogy megjelenjen az új, leegyszerűsített igazolványon.
Ami a lakcímet illeti, az egyszerű személyi igazolványokon továbbra is szerepel, de az elektronikus személyi igazolvány hátoldalán már nem lesz feltüntetve, mint ahogy a tartózkodási cím sem, ugyanis azt az elektronikus személyazonosító igazolvány chipje tárolja majd.
14 éves kor alatt is kiállítják
Mindeközben az új rendszernek köszönhetően a román állampolgároknak ezentúl az elektronikus igazolvány igénylésekor nem kell többé bemutatniuk a születési anyakönyvi kivonatukat és a házassági bizonyítványukat sem. Ugyanakkor mindkét szülő kérésére 14 év alatti kiskorúak számára is kiállítják az igazolványt, de 12 éves korig nem vesznek ujjlenyomatot a gyermekektől.
Az elektronikus személyi igazolványok maximum két évig lesznek érvényesek 0-2 éves korig, négy évig a 2 és 14 év közötti kiskorúak számára, öt évig a 14 és 18 év közötti fiatalok számára, tíz évig a 18 évnél idősebb, míg korlátlanul a 70 évesnél idősebbek esetében.
Az elektronikus személyik fokozatosan, 2031 augusztusáig váltják a jelenleg használatos, 1997 óta kibocsátott kártyákat.
Azok esetében, akik 2031-ig sem hajlandók átállni az elektromos személyi igazolványra, az állam elfogadja döntésüket, ám ezen igazolványokat csak az országon belül használhatják majd az illetők — magyarán nem mehetnek vele külföldre.
Szabó Beatrix