Szatmárnémeti

Haltenyésztőképzést indítanak

A képzésre jelentkező diákok szakképzett mesterektől leshetik el a haltenyésztés fortélyait / Fotó: Magánarchívum
2021.02.18 - 14:48
„Hajrá, előre, haltenyészet!” — hívta fel a figyelmet Koczinger Tibor, a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány elnöke arra a szakképzésre, amely szeptemberben fog debütálni Romániában.

Koczinger Tibortól, a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány elnökétől megtudtuk, hogy a haltenyésztés szakosztály eddig nem létezett a szakiskolák palettáján Romániában. „Adva az a tény, hogy egy évvel ezelőtt a Lindner csoport egy haltenyészetet vett át Brassó megyében, lehetőség nyílt arra, hogy ezt a szakmát ott helyben, képzett szakemberek irányításával gyakorolják a fiatalok. Ezt a haltenyészetet egy német szakember vezeti immár egy éve, és nem is akárhogyan. Az illető örömmel jelentette ki, hogy részt venne ebben a projektben, a szakma gyakorlati oktatásában, illetve tapasztalatai átadásában. Ezen ötlettel kerestük meg a Prázsmári Mezőgazdasági Szakiskolát. Ott hatalmas meglepetést szereztünk ezzel az ötlettel, hiszen ők maguk is akkor döbbentek rá, hogy valóban nem létezik haltenyésztő szakosztály. Itt-ott megjelennek ugyan kisebb, felnőtteknek szóló gyors kurzusok, általában az agrárkamarák kezdeményezésére, de olyan, hogy diákok részesüljenek szakoktatásban, nem létezett ez idáig” — fogalmazott Koczinger a projekt első lépéseiről.

A Hans Lindner Alapítvány immár öt éve a szakmai képzésre bátorítja a fiatalokat, különös tekintettel a mezőgazdaságra és az élelmiszer szakirányra. Ehhez kapcsolódó szakiskolák működnek Nagykárolyban, Erdődön, illetve Nagytarnán. „Egyelőre ezekkel az oktatási intézményekkel vagyunk kapcsolatban, de tervben van, hogy további bontásokat kezdeményezzünk, hiszen csupán a mezőgépész szakosztály talán kevés, hogy a mezőgazdasági képzésről beszéljünk; szeretnénk, ha az állattenyésztés, illetve a mezőgazdasági termékek elsődleges feldolgozása is terítékre kerülne. A Prázsmári Mezőgazdasági Szakiskola igazgatójával közösen megkereső leveleket küldtünk szét Románia-szerte haltenyészeteknek, azzal kapcsolatban, hogy részt vennének-e a kezdeményezésben mint szakoktató praktikahely. Ez a próbálkozásunk sikerrel járt, hat haltenyészet, köztük a Lindner csoporthoz tartozó bodzavámi pisztrángos is csatlakozott projektünkhöz. Kezdeményezésünket a minisztérium is jóváhagyta, így szeptembertől Romániában is indul haltenyésztő szakosztály, mégpedig úgy, hogy ebből 16 hely duális, 12 pedig sima szakoktatás formájában. A duális oktatásról azt kell tudni, hogy nemcsak az iskolával köt szerződést a tanuló, hanem a vállalkozóval is. A szerződés keretein belül sokkal több figyelmet szentelnek neki, és nagyobb összegű ösztöndíjban is részesülhet. A képzés megszervezésének, illetve az elméleti oktatásnak a jogosultságával a Prázsmári Mezőgazdasági Szakiskola rendelkezik, és szintén az intézménynek van joga három év múlva vizsgát szervezni, illetve a szakoktatási képzésről igazolást, diplomát kibocsátani. A programba szatmárnémeti diákok, illetve vállalkozók jelentkezését is szívesen fogadják. Amennyiben van olyan VIII. osztályos diák, aki szeptembertől vállalná, hogy az elméleti oktatásra Prázsmárra utazik, az utazását a minisztérium állja, a bentlakása ingyenes, csupán az étkezést kell fizetnie, de vannak olyan helyzetek is, amikor maga a vállalkozó biztosítja azt az aláírt szerződés értelmében. Emellett amennyiben a jelentkező jól teljesít, egy 400 lej értékű ösztöndíjban is részesülhet. A szakosztályban összesen huszonnyolc hely van, viszont az sem jelent gondot, ha túljelentkezés van. A haltenyészetek, amelyek emögött állnak, alig várják, hogy interjúra kerüljön sor, és kiválaszthassák azokat, akik a legrátermettebbek a feladatra. Ugyanúgy szívesen fogadunk többek között Szatmár megyei vállalkozókat is, akik csatlakoznának ehhez a nagyszerű kezdeményezéshez” — vázolta Koczinger Tibor a kezdeményezést.

„Én úgy érzem, hogy Romániának nagy esélye van érvényesülni a mezőgazdaságban. A haltenyésztés akár természetes, akár mesterségesen kialakított tavi környezetben is gyakorolható. Éppen ezért arra bátorítok minden fiatalt, hogy éljenek a lehetőséggel, ez egy egyedi kezdeményezés, és egy gyönyörű szakmai karrier alakítható ki általa. Ha megfigyeljük Románia halfogyasztását, egy igencsak szomorú adatra bukkanhatunk. A statisztikák azt mutatják, hogy a romániaiak 85 százaléka importból származó halat és haltermékeket fogyaszt. Nagyon fontos, hogy tudjuk, környékünkön is számos, minőségi élelmet gyártó szakember és üzem található. Válasszuk és támogassuk a helyi vállalkozókat, hiszen ők is a mi helyi értékeinket képviselik” — összegzett Koczinger Tibor, a Hans Lindner Alapítvány elnöke.
A programmal, illetve a jelentkezéssel kapcsolatban további információkkal a 0261.715.136-os telefonszámon szolgálnak.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Határtalan segítség a nehéz időkben

A segítség mindig jól jön, főleg a nehéz időkben. Ma valóban elmondhatjuk, hogy nehéz időket élünk: a COVID járvány utóhatásai, energiakrízis, illetve a szomszédos országban háború dúló háború bennünket is érint.
Szatmárnémeti

Humanitárius Ötletbörze

A Hans Lindner Alapítvány pályázatot hirdet 8–12. osztályos diákok számára Humanitárius Ötletbörze néven.
Vidék

780 gyermeket ajándékoztak meg

Németországi gyermekek ajándékozták meg Szatmár megye több vidéki településének gyerkőceit: a szatmárnémeti Hans Lindner Alapítvány közbenjárása révén 780 gyermeknek szereztek örömet.