Alig kezdődött el a szervezés, de máris sokan jelezték: idén sem maradnak ki a „disznólkodásból”, s harcba szállnak a dicsőséges címek vidám hangulattal, no meg jóféle fogópálinkákkal fűszerezett elnyeréséért — január 24-ig várják a csapatok jelentkezését.
Ha február első szombatja, akkor elő a késekkel, hurkatöltőkkel, mert ez bizony az RMDSZ Böllérverseny napja! A vitathatatlanul hagyománnyá lett, vidám hangulatú versengést — amelynek híre évek óta átlépi a megye, de az országhatárt is — idén kilencedik alkalommal szervezik meg, s a disznóvágásban jeleskedő csapatok február 1-jén Halmiban mérik össze trancsírozási, karajhasítási, toroskáposzta-készítési, véres- és májashurka-, valamint kolbásztöltési és fűszerezési tudásukat. Ugocsa és az epertermesztés fővárosában a két éve elkészült, ultramodern, leaszfaltozott, 6000 négyzetméteres, multifunkcionális, parkolókkal, kétsornyi fedett résszel ellátott vásártér lesz a megmérettetés helyszíne, s természetesen most is biztosítva lesz az elektromos áram, a víz, a boncoláshoz szükséges rakodórács és a hagyományosan perzselőknek a szalma. Fontos tudni: a csapatoknak idén is előzetesen kellett igényelniük a szervezőktől az áldozat röfit, ugyanis állategészségügyi biztonsági okokból most sem jelentkezhetnek saját sertéssel, és otthoni húskészítményt sem vihetnek be a helyszínre. Természetesen a finomságok elkészítéséhez szükséges hozzávalókat és felszereléseket a csapatok viszik magukkal, nem feledkezve meg a „szépasztal” (azaz az utóbbi versenyeken látottak alapján „szépsátor” vagy egész falusi porta) megterítéséhez szükséges kellékekről, tájjellegű tárgyakról sem — hiszen a hattagú ételzsűri szokás szerint nemcsak a munkafolyamatot s az elkészített disznóságokat pontozza, hanem külön a tálalást is; míg a garatöntöző folyadékokat (fogópálinka, forralt bor és egyebek) most is híres megyei pálinkafőzőkből (Hornyák Tibor, Huszti Gyula, Butka Sándor) álló külön zsűri minősíti majd.
A verseny startja reggel 8 órakor dördül el, a hivatalos megnyitót követően pedig rögtön hozzákezdenek a disznóvágáshoz (az állat leszúrása az előírt európai normák értelmében csak kimondottan a kábítószerszám használata után történhet meg, ezt a szervezők szintén a helyszínen biztosítják), perzseléshez, s ezzel párhuzamosan kezdődik a fogópálinkák zsűrizése is, délben a forralt borok készítői versengenek egymással, de zsűrizik majd a leggyorsabb csapatot, a legjobb hurkát, kolbászt, toros káposztát, legfinomabb pecsenyét és tepertőt, legszebb sonkát és szalonnát s még megannyi finomságot. A tervek szerint a kora délutáni órákban hirdetik ki a nyerteseket és adják át a díjakat, a böllérverseny győztes csapata pedig az lesz, amelyik a legtöbb versenyszámban első helyezést ér el. Addig azonban érdemes lesz a színpadra is pillantgatni, ahol az Egri Csodaszarvas, a Fekete Rózsák, a megyei Szamoshát néptáncosai ropják sorban, majd a fehér ló, azaz a Parno Graszt zenészei pörgetik fel a ritmust.
Természetesen a helyszínen idén is ízletes „disznóságokat” kínáló büfé várja mindazokat, akik nem vesznek részt a versenyben, de kíváncsiak egy hagyományos disznóvágás minden fortélyára s a villámkezű hentesekre. A csapatok jelentkezését január 24-ig várják a 0261.713.566-os vagy a 0746.638.416-os telefonszámon, a főszervező Tasnádi Istvánnal.
Szabó Kinga Mária