Incze Lajos leköszönő polgármester mellett dolgozik 16 éve Illyés Sándor alpolgármester, aki lát magában annyi erőt, hogy polgármesterként is megállja a helyét Halmi község élén.
- Halmiról mindenkinek azonnal az eper és az Ukrajnával közös határ jut eszébe. Milyen felelősség ezt a községet vezetni?
- Nyugodtan mondhatom, hogy nagy, bár még nem vezettem, de 1994 óta tanácsosként, s az utóbbi négy mandátumban pedig alpolgármesterként álltam a község eddigi vezetője mellett. Így valamennyire azért csak sikerült ízelítőt kapnom abból, hogy milyen lehet vezetni, hiszen eddig a kulisszák mögül segítettem Incze Lajos munkáját. De nem csak innen ismernek az emberek. Aki az állategészségügyben dolgozik, annak se éjjele, se nappala. Ehhez tudnám hasonlítani a polgármesterséget is, hiszen akármikor szükség lehet arra, hogy bármely napszakban induljunk és keressünk megoldást a lakosság gondjaira. Engem eddig is elért mindenki, akár az állatairól volt szó, akár alpolgármesterként kellett segítséget nyújtanom.
- Mondhatjuk azt, hogy egy magasabb szinten szeretne ezentúl segíteni?
- Igen. Nyitott embernek mondom magam, de szerintem mások is így tekintenek rám. Úgy érzem, hogy sokat tudnék tenni azért, hogy az úgymond kisemberek gondjain segítsek. Mindenképpen foglalkozni kell a mezőgazdászokkal, minél több pályázattal segíteni a munkájukat. Ön is említette, hogy Halmiról az eper jut mindenki eszébe. Szeretnénk, ha másra is fel tudnám hívni a figyelmet, hiszen a mezőgazdászaink nem csak eperrel foglalkoznak és igazán jó lenne, ha sokkal nagyobb figyelmet kapnának a Halmi körüli dombokon érlelt szőlőből készített igazán kiváló borok.
- A hűtőházhoz hasonló segítségre gondol?
- Akár igen. Igencsak hosszú volt az út, ameddig sikerült a csaknem 1500 négyzetméteres, több mint 1 millió euró értékű gyümölcs-zöldség hűtőházat átadni Halmiban. Sok évvel ezelőtt, amikor a hűtőház szükségességének gondolata megfogalmazódott, természetesen elsőként az eperre gondoltunk, hiszen a halmi termelőknek az a legfőbb, de egy ilyenfajta tárolási lehetőség ugyanúgy érvényes a paradicsomra, paprikára, káposztára, krumplira — minden zöldségre és gyümölcsre, amit Halmi községben termelnek s amiből a gazdák megélnek. A magyarországi Ajak városával közösen benyújtottunk be 2,3 millió euró összértékű, közös pályázatot. Ez a hűtőház, amely egyben s logisztikai központ is a multifunkcionális eperátvevő közvetlen szomszédságában áll.
- Hogyan látja a község jelenlegi helyzetét?
- Fejlődésben van. Mindig fejlődésben. Viszont azt mindenki tudja, hogy a fejlődésnek vannak igencsak kellemetlen részei is. Ilyen most a szennyvízhálózat kiépítése miatti nehézkes közlekedés. Fel kellett törni az aszfaltot és közben az emberek türelmével játszunk, ezzel nagyon is tisztában vagyunk.
- Melyek az elmúlt négy év és a leköszönő polgármesterrel együtt a legfontosabb megvalósításaik?
- Részesedtünk az oktatásfejlesztési programon keresztül az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) támogatásban. Úgy tudom, hogy szinte minden benyújtott pályázat nyert Szatmár megyében. A mostani támogatásból például szatmárnémeti tanintézmények mellett halmi iskolába is, de Kálmándra, Óváriba, Nagykárolyba, Kolcsra, Kaplonya, Mezőfényre és sok más településre is jutott fejlesztési pénz
Ez is egy olyan rész, ahol szükség volt az RMDSZ bukaresti és megyei szintű jelenlétére. A bukaresti RMDSZ jelenlétnek hála, még Cseke Attila minisztersége alatt írták alá a sportterem építését. Szintén elsősorban a gyermekeknek jó hír, hogy ha lassan is, de halad a csaknem két éve kiírt sportterem helyzete. A fejlesztési minisztérium finanszírozásával épülő sportteremben fedett kézilabda-, kosárlabda-, röplabda- és teniszpálya lesz, öltözőkkel, zuhanyzókkal a diákok, sportolók és az edzők, illetve tanárok számára. Ezt a létesítményt is — akárcsak a program keretében épülő valamennyit — tornaórákon használhatják a diákok, illetve tanórák után és hétvégén sportrendezvényeket, közösségi eseményeket szervezhetnek benne.
- Ez volt a múlt. Mik a terveik a következő négy évre?
- A terveink listája hosszú. Befejezzük Halmihegy utcáinak aszfaltozását és a teljes község járdáinak felújítását. Ha ezzel elkészültünk, akkor jöhet a parkosítás, faültetés, és összességében az utcakép egységessé tétele. A község minden falujában van már játszótér, de ezeket még bővítjük. Ugyanígy foglalkozunk a kultúrotthonok modernizálásával is. Lakossági igény alapján új célt adunk a régi árvaháznak: egy többcélú szociális központot hozunk létre időseknek és terápiát igénylőknek. Kiépítjük a gázhálózatot, fejlesztjük a szelektív hulladékgyűjtést és befejezzük a sporttermet is. Az oktatás megfelelő színvonalának biztosítása érdekében mind a „pirostéglás” iskolát, mind az „új iskolát” felújítjuk és korszerűsítjük, valamint új bútorzattal és modern számítástechnikai eszközökkel látjuk el.
Tóth Zsolt