Belföld

Halasztják a gázáremelést

2014.08.27 - 09:38

Az előzetes bejelentésekkel ellentétben mégsem drágul október elsejétől a lakosság által fizetett földgáz ára, az állam fenntartja a jogot, hogy halassza a gázár-liberalizáció ütemtervét.

 

Az energetikai ügyosztály tegnapi közleménye szerint a román állam fenntartja abbéli jogát, hogy halaszthasson a gázár-liberalizációs menetrendben, amíg nem rendeződik az Európai Bizottsággal való nézeteltérés. A brüsszeli testület és a bukaresti kormány közötti nézeteltérést az okozza, hogy az Európai Bizottság állítólag meg akarná tiltani Romániának, hogy földgázt exportáljon. „Tájékoztattam őket, hogy ennek a nézeteltérésnek a rendezéséig a román állam fenntartja jogát, hogy elhalassza a lakossági földgázár liberalizációjának ütemtervét. Így tehát azt tervezzük, hogy nem ültetjük gyakorlatba a Boc-kormány által elfogadott október elsejei drágítást” — idézi a közlemény Răzvan Nicolescu energetikai ügyekért felelős tárca nélküli minisztert. A közlemény arra is kitér, hogy hétfőn Brüsszelben tárgyalt az Európai Bizottság energetikai szakértőivel a földgáz nemzeti és regionális vonatkozásairól.

 

Háttér

 

A Ponta-kabinet hasonlóan járt el idén áprilisban is, akkor a nagyvállalatoknak kedveztek azzal, hogy az év elején meghatározott — 230 dollár/1000 köbméter — szinten tartották a hazai termelésű földgáz referenciaárát a nagy ipari fogyasztók számára, amelyek a szabadpiacról vásárolják ezt az energiát. A gázár-liberalizáció menetrendje április elsején újabb öt százalékos emelést írt volna elő számukra, de az iparvállalatok akkor kilátásba helyezték, hogy félmillió alkalmazottat fognak elbocsátani, ha versenyképességüket tovább rontják az energia újabb drágításával, emiatt lépett vissza az emeléstől a kormány. Szakértők szerint a kormány áprilisi és mostani intézkedése is az év végi államfőválasztással áll összefüggésben.

Jelenleg a háztartási fogyasztók fizetik a legkevesebbet az elhasznált földgázért, a liberalizációs folyamat során viszont számukra drágul a legnagyobb mértékben az energiaforrás.

Az árliberalizáció 2018-ig a háztartási fogyasztók számára is befejeződik.