Szatmárnémeti

Halálra ítélt lelkek, útszélre dobott kiskutyák

Fontos (lenne) az ivartalanítás, elkerülendő a nem kívántan világra jött kölykök halálra ítélését (Fotó: azenkutyam.hu)
2022.05.23 - 20:00
A tavasz beköszöntével egyre gyakrabban lehet találkozni a közösségimédia-oldalakon, illetve különböző hirdetési felületeken olyan bejegyzésekkel, miszerint eladó, vagy odaajándékozandó kiskutya van az ember háza táján.

Amikor a gazdi eladja, vagy odaajándékozza a kölyköt, még a jobbik esetről beszélhetünk — ám az utóbbi napokban, a felelőtlen gazdák miatt egyre több olyan hirdetés látható, hogy útszélen, árokban, erdő szélén találtak az emberek kölyökkutyákat, bizony nem oda teremve a semmiből, hanem sorsukra hagyták őket. És egyértelmű, hogyha ezeken az ártatlan lelkeken nem segít valaki, elpusztulnak. Tucatjával jelennek meg az ilyen és ehhez hasonló bejegyzések, és sajnos nem sokan vannak, akik segítenek, vagy épp segíthetnek. A megyénkben működő, Szatmárnémeti FreeLife egyesület sem mindig tud segíteni ezeken a kutyusokon, hiszen a menhely telített, már így is túl sok ebről kell gondoskodniuk, és a felelőtlen emberek miatt sajnos számuk egyre csak szaporodik. 

A kiskutyáknak 7-8 hetes korukig anyjukkal kell maradniuk 

A 13. naptól egészen egy hónapos koráig, a kiskutya elkezdi felfedezni környezetét. Bár már tud járni, a lába még mindig kissé reszketeg. Szeme nyitva van és már hall is. Ez az időszak, amikor elkezd az ízekre és az illatokra reagálni. Ebben a periódusban kezdődik meg a kölyökkutya szocializálása. Ha a gazdinak van egy barátságos macskája, eljött az idő, hogy bemutassa neki. Ebben a periódusban érdemes több időt tölteni a kutyakölykökkel és hozzászoktatni őket az emberhez, a simogatáshoz. A kiskutyák fő szocializációs szakasza körülbelül háromhetes korukban kezdődik. Továbbra is az alommal és az anyjukkal kell maradniuk, de már különböző felületekkel is  meg lehet ismertetni őket: a szőnyeggel, a betonnal, a fával, stb. Fontos tudni, hogy a kutyák elválasztása, ha nem a megfelelő időben történik több problémát is okozhat a jövőben. 

A kutyus oltása, féregtelenítése

A kutyusok immunrendszere nincs felkészülve a nagyvárosokban felerősödött fertőzőképességű vírusokra, baktériumokra, ezért szükséges rendszeres oltásuk. Az első oltást 6 hetes korban célszerű a kiskutyának beadni. Ez az a kor, mikor az anyától kapott passzív védelem megszűnik, és meg kell kezdeni az állat aktív immunitásának a kialakítását. Az aktív immunitást vakcinák alkalmazása, illetve a környezetben előforduló kórokozókkal való találkozás alakítja ki. A vakcinákban nincsenek megbetegedést kiváltani képes kórokozók, ezeket csak elölt, illetve egyéb módon inaktivált, nem megbetegítő formában tartalmazzák.

A kialakított immunválasz mértékét ismételt oltásokkal erősíthetjük, ezért fontos az oltási program pontos betartása. A szervezet védekezőrendszerének a megfelelő válaszhoz időre (kb. 10-12 nap) van szüksége, ezért nem érdemes túl gyakran oltatni állatunkat. Megfelelő védettséget a vakcina csak egészséges szervezetben képes kialakítani, ezért beteg kutyákat csak meggyógyulásuk után oltunk. A kis jövevény új tartási helyén csak bizonyos várakozási idő, 3 nap után kapja meg első oltását, ha az addig még nem történt meg. A védőoltások közül csak az egyéves korig adott két veszettség elleni védőoltás kötelező, de az állat megbetegedését, különösen, ha sok kutyával találkozik, csak a többi oltással előzhetjük meg biztonsággal. Nagy kutyaközösségekben az általánosan használt kórokozók mellett Corona vírusos bélgyulladás ellen is ajánlott oltani kedvencünket. Az oltások mellett fontos a folytonos féregtelenítés is, amit kortól, illetve súlytól függően kell megtenni. Egy kölyökkutyának kéthetes korában kell először féreghajtót adni, majd 12 hetes koráig ezt kéthetente szükséges ismételni. Tizenkettő és hat hónapos kor között havonta szükséges a féregtelenítés, míg 6 hónapos kor után és felnőtt korban ezt három havonta ajánlott elvégezni. Emellett pedig a kutyákat mikrochippel is kötelező ellátni, ennek elmulasztása büntetéssel jár.  

Mindezek olyan dolgok, amelyekre egy gazdátlan, elhagyott kutyának esélye sincs. A nem kívánt kiskutya mindig az útszélen végzi, mivel a „gazdák” már arra sem veszik a fáradtságot, hogy elajándékozzák őket, hiszen olyankor az állatvédők nagy része felszólal az ivartalanítás érdekében. Sokan „süket dumának” vélik, ám rendkívül fontos az ivartalanítás, hiszen ezzel elkerülhetjük a nem kívánt kölykök halálra ítélését. 

Szilágyi Kinga