Nem mindennapi esemény helyszíne volt tegnap, szentháromság vasárnapján a Szatmári Református Egyházmegyéhez tartozó Pettyén.
A település református templomában hálaadó istentiszteletre gyűltek össze a hívek, meghívottak, s a helységben szolgáló más vallási felekezet papjai. A kívül–belül nagyon szépen felújított templomban zajló istentiszteleten a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke, Csűry István hirdette Isten igéjét. Erdei–Árva István, a Szamoskóródi Református Egyházközség lelkipásztora ismertette röviden az istentiszteleti rendet, ugyanis a vendéglátó lelkipásztor, Genda Árpád Szabolcs a gyülekezet orgonáján játszva dicsérte az Istent. Király Lajos egyházmegyei főjegyző köszöntötte az ünneplőket, majd a szomszédos településeken szolgáló lelkipásztorok — Győrbíró Sándor Kiskolcsról, Kiss József Szatmárpálfalváról, Jobb Domokos Ombodról — egy ige erejéig buzdították a házigazda gyülekezetet, de ott volt Fodor Lajos Halmiból, Petkes György (egykor Pettyénben is szolgáló) nyugalmazott lelkipásztor, Rácz Ervin pedig az erdődi és a Szatmárnémeti-Szigetlanka gyülekezet üdvözletét hozta a Szamos menti településre. A magyarországi testvérgyülekezetük a Panyolai Református Egyházközség küldöttsége is részt vett az eseményen, s a település római katolikus lelkésze, Melega Péter és az ortodox lelkész, Claudiu Boldan is.
Emléktáblát avattak
Az ünnepség második felében emléktábla avatásra került sor, Genda Jánosné Makrai Anna kántortanító, lelkipásztor feleség emlékére. Életútjáról Varga Levente nyugalmazott tanító beszélt az egybegyűlteknek. A vendéglátó gyülekezet lelkipásztora Genda Árpád Szabolcs (a kántortanító unokája) köszönte meg mindenkinek az imát, munkát, bármilyen fajta segítséget, amivel hozzájárult az esemény sikeréhez. Ez után a templomból emléktábla avatásra vonult ki mindenki a templommal szemben található gyülekezeti otthon elé, az épület falán tegnaptól emléktábla hirdeti azt az áldozatos munkát, melyet Genda Jánosné Makrai Anna (1904–1994) kántortanító és lelkészfeleség végzett a településen több mint harminc éven át. Az emléktáblát a róla elnevezett nőszövetség tagjainak ötletére és kezdeményezésére helyezték el, a táblát a leánya, Genda Gyöngyi és unokája, Genda Attila leplezték le.
Karikás Enikő