Vidék

Hajrá Szárazberek, éljen Garbolc!

2015.09.20 - 19:42

Miközben máshol szögesdrótot húznak, szombaton megnyílt a Keleti Kapu a nyolcadik Bocskai Falunapon: határnyitás és magyar állampolgársági eskütétel, sport- és bográcsverseny, koszorúzás, örömteli találkozások, jóízű beszélgetések, tánc és lampioneresztés.

A hétvégén nyolcadik alkalommal szervezte meg a Szárazberki Református Egyházközség, a Hármashatár Egyesület és Garbolc község önkormányzata Szárazberken a Bocskai Falunapokat, melyek kétség kívül legnagyobb jelentőséggel bíró momentuma – a sport, a közös bográcsozás, a találkozások örömén túl – a környéken élők számára az volt, amikor szombaton reggel elmozdították a két betontömböt és kitárult a Keleti Kapu, azaz megnyílt a határ Szárazberek és Garbolc között félúton. A két települést mindössze 2 km választja el egymástól — és egy országhatár: 1920-ban itt húzták meg a trianoni határt, mély sebet okozva a szárazberkieknek és a garbolciaknak, akik számtalan rokoni és baráti szállal kötődtek és kötődnek egymáshoz. Több mint kilencven év alatt a két települést összekötő utat benőtte a gaz és a gyom, egészen 2013 októberig, amikor átadták a Keleti Kaput, amely „szilárd burkolatú kapcsolat megteremtése Garbolc és Szárazberek között.” Mindezek ismeretében nem is lehet csodálkozni, hogy szombaton reggel sok berki és garbolci álldogált biciklije mellett és várták a 9 órát, amikor — ha csak 12 órára is — de megnyílt a határ s átmentek „szomszédolni” egy kicsit. Több mint 70–en pedig azért várták a nyitást, mert az egyben a távfutó és kerékpárverseny startja is volt: közel 20–an két lábon, a többiek pedig – egész családok, baráti társaságok – két keréken tették meg a 2250 métert a célig, a berki református templomig. A legjobban Árkosi Tamás, Tinc Dániel és Árkosi Dénes szedte a lábát, a pedálokat pedig Csűri Roland, Farkas Antal és Varga András tekerte a leggyorsabban.

A sportolás azonban itt még nem ért véget, hiszen kezdődött a Bocskai Vándor Kupa kispályás futball torna, melyet végül, a berki Krisz Barcelona csapata nyer 3–2–re, a 11–eseknek köszönhetően, a gyermekfocit pedig a Szárazberki Törpék nyerték meg, akik a Sándorhomoki Törpéket győzték le. De nem csak a focipályán, hanem az iskola udvarán is zajlott az élet: a garbolci, lázári, mikolai, udvari és szárazberki csapatok egymással versengve rakták a tüzet, aprították a bográcsokba valót és készítették az ízes falatokat: babgulyást, bio–gulyást („Minden finomságot beletettünk, ami csak megtermett a kertben!”) báránypörköltet, vadast őzből és vaddisznóból, halászlevet, a berki református nőszövetség tagjai pedig nem kevesebb mint 1200 töltött káposztát készítettek és kínálták szeretettel mindenkinek. S míg rotyogtak az ételek a csapattagok át-átléptek egymáshoz egy-egy pohárka jóféle „pájinkával” áldomásozni. Koccintott ifj. Kiss István és négytagú családja is – igaz, ők a garbolci polgármesteri hivatalban s pezsgővel a magyarországi állampolgársági eskütételt követően.

Kora délután ökumenikus ima keretében kértek áldást a találkozás és az együttlét örömére, amely egyúttal megerősödés a hitben, a szeretetben és a reményben is. Abban a jövőbe tekintő reményben, hogy hamarosan nem csak kivételes alkalmakkor, alig 12 órára, hanem mindig nyitva lesz majd a határ. A Bocskai Napok évek óta „visszajáró vendége” dr. Tilki Attila magyarországi parlamenti képviselő és történelemtanár, aki mindig szívesen és örömmel jön Szárazberekre „főleg ma, Kossuth Lajos születésnapján. És milyen felemelő ezt az eseményt a határ mindkét oldalán, egyszerre ünnepelni.” – fogalmazott köszöntőjében, ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy Románia hamarosan a schengeni övezethez fog tartozni és akkor végleg eltűnnek a betonoszlopok az útról. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg Kosztya Zoltán zajtai polgármester is: „Öröm, hogy átjöhettünk az úton, de üröm az örömben, hogy holnap már Csenger felé kell kerülni megint. Reméljük nem sokáig és akkor még gyakrabban látogathatunk egymáshoz.”–mondta. Készültek erre a napra, a találkozásra és a határnyitásra Garbolcon is, hiszen mint Nagy Roland polgármester elmondta, 2500 árvácskát ültettek a településen, „hogy aki ma átjön hozzánk, azt még szebb látvány fogadja.” „Érezze mindenki itthon magát Szárazberken!” – üdvözölte az egyre nagyobb számban érkezőket Bücs Attila, a Szárazberki Hármashatár Egyesület elnöke, külön köszönetét fejezte ki azért, hogy idén már másodjára nyitják meg a határt, miközben másol drótkerítéseket húznak.

A köszöntőket követően a mikolai Rákóczi Kulturális Egyesület kórustagjai és táncosai, a zajtai Vitéz Gaál Lajos Kulturális Egyesület énekkara, a Hármashatár Egyesület énekkara és táncosai és Simon Szilvia szórakoztatták dalaikkal és szép magyar táncokkal a jelenlévőket – akik közül többen is bekapcsolódtak az éneklésbe. A Maurer Alapítvány jóvoltából dr. Vass Zoltán és segítői egész délután ingyenes vérnyomás és vércukormérést végeztek, s közben az egészséges táplálkozás alapszabályairól is szívesen elbeszélgettek az érdeklődőkkel. Az egyre vidámabb hangulat csak fokozódott a L.E.SZ Trió utcabálja alatt, s közben kihirdették a bográcsfőzőverseny eredményét: első udvari (halászlé), második a lázáriak (pörkölt), harmadik a garbolciak (vadas) csapata lett, de – mint elhangzott a summás vélemény – „ Itt ma minden étel olyan finom volt, hogy az ember megnyalta mind a tíz ujját utána!”. Kiderült az is, a benevezett 7 minta közül Roszpapa Csaba, Huszti Róbert és Sebestyén Sándor főzte a legfinomabb pálinkát és gazdára találtak a tombola tárgyai is (gyümölcscentrifuga, hajszárító, szendvicssütő, fokföldi ibolya, bonbon). Sötétedés után szélnek eresztették a 12 lampiont, melyek különböző irányba szálltak el ugyan, de fényük sokáig és messzire hirdette összetartozásukat. A vidám mulatságnak, beszélgetéseknek, táncnak és éneklésnek pedig nem igen akart vége szakadni hajnali 2 óráig – akkor indultak hazafelé az utolsó vendégek.

Vasárnap az ünnepi istentiszteleten Péter apostol első levelének második fejezetéből szólt az Ige: „Ti magatok is mint élő kövek épüljetek fel lelki házzá, szent papsággá, hogy lelki áldozatokkal áldozzatok, a melyek kedvesek Istennek a Jézus Krisztus által. Ti pedig választott nemzetség, királyi papság, szent nemzet, megtartásra való nép vagytok, hogy hirdessétek Annak hatalmas dolgait, a ki a sötétségből az ő csodálatos világosságára hívott el titeket. Épüljetek és építkezzetek: nemes és nagyon nehéz feladat. Gyülekezetépítés, nemzetépülés, családépítés – nehéz, amikor a környezetünkben lelki leépüléseket látunk. Ne engedjük, hogy leépüljünk mi magunk és nemzetünk! Bár nehezebb, de építsünk a hit kőalapjára és akkor tartós és biztos lesz a házunk. Vannak viharok, amelyek a lelki házat próbálják, de mi maradjunk Isten mellett: így lesz jelenünk és jövőnk – mert becses múltunk már van.” – fogalmazott Ilonczai Zsombor lelkipásztor. Az istentiszteletet követően Bocskai fejedelem mellszobrának megkoszorúzásával és a Szózat eléneklésével értek véget az idei Bocskai Falunapok.

Szabó Kinga Mária