Szatmárnémeti

Hagyományteremtő népzenei koncert lesz

2015.07.14 - 13:36

Zágoni Mihály, a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia klarinétosa hagyományőrző népzenei koncertet szervez, amelyen hazai és magyarországi népzenészek lépnek fel.

Zágoni Mihály Kolozsváron született, és a Gheorghe Dima Zeneművészeti Főiskolán végzett klarinét szakon. A diploma megszerzése után a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniához helyezték ki, azóta is itt dolgozik. Önszorgalomból tanult meg tárogatózni. Néhány éve ismerkedett meg a magyarországi tárogatós mozgalom szervezőjével, Nagy Csabával, aki rendszeresen tart tárogatós találkozókat.

„Egy ilyen találkozón szinte megdöbbenve tapasztaltam — beszélt élményeiről Zágoni Mihály —, hogy mennyi érdeklődőt vonz ez a mozgalom. Én azt hittem, hogy a tárogató egy kiveszőfélben lévő hangszer, vagy csupán az idősek hangszere, akik még elfújják a lassú nótákat. Amikor láttam, hogy százával vannak jelen fiatalok és idősek, elcsodálkoztam. Elhatároztam, hogy ezen a vidéken is megpróbálok hagyományt teremteni a tárogatózásnak. Miután Muzsnay Árpád meghívott néhány rendezvényre, bekerült a köztudatba, hogy Szatmár megyében is van tárogatós. Nagy öröm számomra, hogy a tárogatóművészetet szélesebb körben is megismertethetem.”

Zágoni hosszan beszélt a tárogatóról mint hangszerről, annak szerepéről és jelentőségéről a népzenében. Nagyon sokan úgy tudják, hogy a népi zenekarokban kötelező módon a hegedű kell legyen a szólóhangszer, ez viszont nem így van, nagyon sok olyan népdal van, ami sokkal hangzatosabb tárogatószólóval. Vannak olyan lassú népdalok, amelyeket csodálatosan lehet játszani tárogatón, és ugyanez a helyzet bizonyos táncok esetében is.

 

Rendhagyó előadás

 

Zágoni igyekezett minél több tárogatóssal megismerkedni és bekerülni a tárogatós mozgalomba. Megismerkedett Kiss G. Lászlóval, akivel megbeszélte, hogy szerveznek egy műsort Szatmárnémetiben és esetleg Nagykárolyban is. Ő Budapesten a Fesztiválzenekarnak és az Operának volt az első klarinétosa, és több mint húsz éve tárogatózik világszínvonalon. Vele együtt játszana Lelkes András, a Tükrös Zenekar bőgőse, a Hangvető lemezterjesztő alapítója és tulajdonosa, valamint Czimber Ferenc, az egyik legkeresettebb magyarországi cimbalomművész. A tárogató, a nagybőgő és a cimbalom nagyon jól szól együtt. Ez lenne a műsor egyik része.

A második részben Zágoni Albert Balázzsal, a kolozsvári zeneakadémia brácsásával és Kostyák Mártonnal, a Marosvásárhelyi Filharmónia nagybőgősével játszik majd. A magyarországiak Kapuvári séta címmel dunántúli dalokat játszanak, míg az erdélyiek hagyományos felállásban játszanak erdélyi muzsikát (csángó dalok, nagyküküllői, kalotaszegi, kuruc nóták és szatmári táncok) annyi különbséggel, hogy a hegedűt tárogató helyettesíti majd. A koncert a Partiumi Magyar Napok egyik programpontja lesz, augusztus 20-án, a filharmóniában.

 

Elek György