Kevesebb mint két hónap van hátra a tanév végéig a maturandusok számára, s bár „békeidőkben” ilyenkor már a ballagási ünnepségek tervezése van napirenden, most még nem lehet tudni, hogy a világjárvány miatt addig hogyan alakul a helyzet, lehet-e majd fizikai jelenléttel zajló búcsúztató ünnepségeket tartani. Érthető tehát a szatmárnémeti iskolaigazgatók óvatossága, amikor arról kérdeztük őket, hogy milyen forgatókönyvvel készülnek idén a ballagásra. Ádámkó István, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum igazgatója (nyitóképünk a felekezeti iskola 2018-ban végzett évfolyamának ballagásán készült) és Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője ezzel kapcsolatban elmondták, hogy egyelőre semmilyen végleges döntést nem hoztak meg, bár magától értetődően terveik, elképzeléseik már vannak. Pataki abban bízik, hogy a júniusig hátralévő időben a járványügyi helyzet kedvezően alakul, ugyanis nagyon szeretnék, ha fizikai jelenléttel zajlana a ballagás.
„A ballagásról egyelőre csak elképzeléseink vannak. Abban biztosak vagyunk, hogy a hagyományos, nagy ünnepségre idén nagyon kicsi az esély, de nagyon szeretnénk, hogy ha szűkösebb keretek között is, de rendesen ballaghassanak a diákok. Tavaly a ballagási ünnepség online volt, reméljük, hogy idén nem így kell megtartanunk. Mindenesetre mi is figyeljük a járványhelyzet alakulását, és amennyiben a tanügyminisztérium és a közegészségügyi előírások lehetővé teszik majd, hagyományos ballagási ünneplésre készülünk. De ez még képlékeny, elég sok idő van még addig” — fogalmazott Póti Eduárd, a Szatmárnémeti Református Gimnázium igazgatója. A művészeti líceumban is bíznak abban, hogy idén nem csak virtuális térben köszönhetnek el a ballagó diákjaiktól, sőt, az intézményvezetés jelenlegi elképzelése az, hogy a hagyományokhoz híven a végzősök koncertjét és kiállítását is megrendezik az Iparosotthonban. Nichita-Sulyok Julianna, az Aurel Popp Művészeti Líceum vezetője elárulta, hogy a termet lefoglalták, de egyelőre nem mernek többet tervezni, várják, hogyan alakul a járványügyi helyzet.
Online tanulnak
Tegnap egyébként elkezdődött a tanítás a nyolcadik, tizenkettedik és tizenharmadik osztályosok számára, a végzős évfolyamok a következő közel három hétben online rendszerben tanulnak. A végzősöknek a megszokott órarend szerint tartják az órákat az online tanítás idején is, mondta Póti Eduárd, illetve Nichita-Sulyok Julianna. Ádámkó Istvántól megtudtuk, hogy a felekezeti iskola végzős diákjai számára speciális órarendet alakítottak ki, jelentősebb hangsúlyt fektetve azokra a tantárgyakra, melyekből vizsgázni fognak a gyerekek, ám a többi tanóra is meg van tartva. A Kölcseyben is speciális órarendet alakítottak ki a végzősöknek, minden tantárgyból megtartják az órákat, de itt is koncentráltabban figyelnek az érettségi tárgyakra, tudtuk meg Pataki Enikőtől, az intézmény igazgatójától.
Sógor Beáta