Szombaton az erdődi várnál rendezték meg a hetedik erdődi néptáncfesztivált, amelynek célja a bükkaljai néptáncok és népviseletek megismertetése és megszerettetése a mai fiatalokkal.
Marius Ovidiu Duma nyitotta meg a fesztivált, és elmondta, hogy az erdődi vár Bükkalja része, az itt élőknek felelősségük, hogy őrizzék és átadják az eljövendő nemzedékek számára a térség néphagyományait. A Bükkalja mint térség szét van szakítva Szatmár, Máramaros és Szilágy megye részein. Az erdődiek igyekeznek ösztönözni a fiatalokat, hogy tegyék magukévá ezeket a hagyományokat: tanulják meg a néptáncokat és a népdalokat, viseljék a népi öltözeteket. Erre az alkalomra amiatt hívják meg Erdőd város testvértelepüléseinek a hagyományőrzőit, hogy ismerjék és tanulják meg egymás népdalait és néptáncait.
Nagy Erzsébet, a magyarországi Napkor polgármestere elhangzott szavait Adrian Cosma Szatmár megyei tanácsos fordította magyarról román nyelvre. A polgármester asszony elmondta, hogy nagy örömmel fogadták a meghívást, nagy odaadással készítették a műsorukat, remélve, hogy elnyeri a közönség tetszését.
Az ukrajnai Veleatino küldöttség vezetőjének köszöntőjét László Róbert tolmácsolta. A néptánccsoport több alkalommal járt már Erdődön, és mindig nagy szeretettel jön.
László Róbert, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont igazgatója magyar nyelven is köszöntötte a résztvevőket. Hangsúlyozta, hogy az erdődiek tudnak jó pályázatokat írni, hogy támogatást szerezzenek kulturális rendezvényekre; Erdődön van a legtöbb hagyományőrző fesztivál, amiért elismerés jár a város vezetőinek.
Adrian Cosma megyei tanácsos elismerően szólt az Erdődön megszervezésre kerülő kulturális rendezvényekről, és példaként említette, hogy Szatmár megyében itt van a legnagyobb egyezség a nemzetiségek között. Ezen a fesztiválon is lehet látni román, magyar és sváb népviseletet.
A megnyitó után kezdetét vette a néptáncosok seregszemléje, melyen négy együttes vett részt: a szatmárnémeti Doruri Sătmărene, valamint az ákosi, a magyarországi napkori és az ukrajnai veleatinói hagyományőrző csoportok.
Elek György