Szatmárnémeti

Hagyományőrző felvonulás és bemutató

2013.04.22 - 09:57

Szombaton közel száz Szatmár megyei és aknaszlatinai (Ukrajna) fiatal vonult fel a megyeközpont utcáin, majd a filharmónia termében hagyományőrző műsort adtak elő, és kiállítás is nyílt.

 

2012. április elsején indult a Népművészeti hagyományok non-formális oktatása Romániában és Ukrajnában című projekt — tudtuk meg Kónya Lászlótól és Danku Páltól, a projekt romániai felelőseitől. A projekt lényege, hogy a gyermekek megismerjék őseik szokásait, és azokat átadják az együtt élő nemzetiségek fiataljainak. Ugyanakkor zenei és képzőművészeti ismeretekre is szert tettek. A gyerekek többsége már az iskolában kap egy bizonyos szintű zenei és rajz képzést, de ezzel nagyon sok szülő nincs megelégedve, sőt maguk a gyerekek is igénylik, hogy többet tanuljanak ezen a téren. Ennek a projektnek a keretén belül a részt vevő gyerekek hangszeres zenei oktatásban, néptáncoktatásban és látványművészeti képzésben részesültek. A képzések Aknaszlatinán és Szatmárnémetiben felváltva történtek magyar, ukrán és román gyerekek részvételével. Az volt a cél, hogy előbb mindenki a saját nemzeti hagyományaival ismerkedjen meg, hogy majd azt megtaníthassák a velük együtt élő nemzetiségeknek, ők pedig megismerjék a másokét.

 

Népművészeti gála

Szombaton a részt vevő fiatalok pedagógusaik kíséretével a szatmárnémeti Gyermekpalotától, fúvószenekarral az élen, a központi parkot megkerülve vonultak a polgármesteri hivatal elé, ahol a polgármester távolléte miatt Marcela Papici alpolgármester fogadta őket. Amíg a gyerekek megismerkedtek a polgármesteri hivatallal, az alpolgármester fogadta az ukrán küldöttség vezetőit, köztük Kocserga Jánost, Aknaszlatina alpolgármesterét és Vajnági Évát, az aknaszlatinai Művészeti Iskola igazgatóját. Marcela Papici elmondta, hogy ahol megjelennek a gyerekek, ott feltűnik a mosoly is, még nagyobb öröm az, amikor ezek a gyerekek a népi kultúrát is elhozzák magukkal, több ország, több településéről. Kocserga János kiemelte, hogy ez a projekt jó lehetőség volt arra, hogy a résztvevők jobban megismerjék egymást és egymás kultúráját. A filharmónia színpadán a gyerekek előadták azokat a néptáncokat, népdalokat, hangszeres darabokat, amelyeket együtt tanultak, az előcsarnokban pedig meg lehetett nézni a fiatalok által készített művészeti alkotásokat.

A projekt egy Szatmárnémetiben megrendezésre kerülő nyári táborral ér véget, amelyen harminc kárpátaljai és harminc Szatmár megyei gyerek vesz részt.

 

Elek György