A negyedik alkalommal megszervezett Hagyományőrző és néptánc napközis tábor immár nem csak a címében utal a hagyományőrzésre, ugyanis hagyománnyá válik, hogy a Tasnádi Ady–Kölcsey Kulturális Egyesület a nyári szünetben is folytatja oktatási és kulturális tevékenységét, mégpedig e tematikus tábor keretein belül. Az egyesület pedagógusai, Póka Mária és Czumbil Bernadette által megálmodott foglalkozások célja a népi kultúra egy-egy szegmensének újrafelfedezése és bemutatása. A július 4. és 7. között tartott tábor napirendje három korcsoport számára körforgásszerűen, népi gyermekjátékok és néptánc oktatásából, hagyományos kézműves foglalkozásokból, valamint népdaléneklésből állt össze. Idén 75 tasnádi és Tasnád környéki, 5 és 16 év közötti gyermek tanulhatott élményszerűen, és örülhetett a minőségi foglalkozásoknak — tudtuk meg Czumbil Bernadette-től.
A néptáncot Krupár Luca, a Nagyvárad Néptáncegyüttes táncosa és Forgács Zsombor nagyváradi néptáncpedagógus oktatta — Luca szeptember óta foglalkozik a tasnádi Hepehupa néptánccsoporttal. A négy nap intenzív foglalkozásainak eredményeképp sikerült még jobban elmélyíteni a sárközi, szilágysági és felcsíki táncok rendjét. A táncpróbák után a csoport lánytagjai elkészítették saját kalárisukat, és a hajfonás technikáját is tökéletesítették.
Fejér Mátyás és Bőjte Emőke zenepedagógusok ugyanezen tájegységek népdalcsokraiból válogatva tanítottak kicsiket és nagyokat énekelni, emellett körjátékokra, ritmus- és intonációs gyakorlatokra, valamint a citera bemutatására is sor került a napok folyamán.
Sályi Róbert és Panna szatmárnémeti fazekasmesterek nagy türelemmel vezettek be minden egyes gyereket a fazekasmesterség rejtelmeibe — kis és nagy kezek formázták az agyagot, forogtak a korongok, miközben hasznos tanácsok mellett készültek a tányérok, tálak, vázák. A további kézműves foglalkozásokon Póka Mária tanítónő szakszerű irányításával agyagból és gipszből emléktárgyak készültek, fonalakból és gyöngyökből karkötők, valamint életfa, a magyaros motívumokkal festett üvegekbe pedig házi készítésű mentaszörp került. Mezősi Vivien, a kolozsvári Képzőművészeti Egyetem Textilművészet és Design szakos hallgatója gipszkartonra elkészítette a tábor plakettjének vázlatát, amelyet az első napok folyamán a gyerekek színeztek ki és fejeztek be.
„A táborzáró esemény különleges élmény volt úgy a gyerekek, mint a meghívott családtagok számára, hiszen a nagyváradi Soroglya zenekar élő zenés kísérete mellett minden csoport bemutathatta a táborban elsajátított tudását. Az estig tartó ünnepség jó hangulata pedig a szülőket is táncba csalogatta.
Külön elismerés illeti az önkéntes helyi pedagógusokat és szülőket, akik napi szinten besegítettek a munkálatokba, valamint a nyugdíjasklub és a Caritas munkaközösségét, akik ebéddel és finom falatokkal látták el a népes táborozócsapatot. Köszönet az RMDSZ Communitas Alapítványnak támogatásáért, amivel idén nyáron is sikerült tartalmas feltöltődést és fejlődést biztosítani a régió kisgyerekei számára. Bízunk benne, hogy a Hepehupa néptánccsoport a tábor élményszerű foglalkozásai által épül és gyarapszik majd az elkövetkező tanévben is” — fogalmaz Czumbil Bernadette. SZFÚ