Nagykároly

Hagyományőrzésre nevelés

2016.12.10 - 09:00

Fontos a hagyományőrzésre nevelés már az óvodában is — vallják azok a nagykárolyi pedagógusok, akik a Bethlen Gábor Alap által finanszírozott projektet vittek sikerre az elmúlt időszakban.

A napokban zárult le a „Játék és zene természetes öröme a mi közösségünkben” című, a Bethlen Gábor Alap által finanszírozott projekt, amelyet szakmailag Szejke Ottilia, az óvodai és iskolai oktatásért felelős tanfelügyelő irányított. A projektben a szakember a nagykárolyi 1-es Számú Napköziotthon pedagógusaival (Héb Ildikó, Márkus Katalin), a nagykárolyi Vasile Lucaciu Általános Iskola két pedagógusával (Tóth Enikő, Zurik Mónika), valamint Holló Éva Andreával, a zeneovis tevékenységeket vezető pedagógussal működött együtt.

A zárórendezvényen Szejke Ottilia szaktanfelügyelő ismertette a projekt fő célját, mely nem más, mint a gyermekek nemzeti azonosságtudatának alakítása, a zeneovi hagyományőrző programjának — mely immár 40 éves múltra tekint vissza Nagykárolyban — ápolása, előmozdítása a népzene és a néphagyományok által, mindezek mellett a zenei élmények megteremtésének és ismétlésének előtérbe helyezése.

Ezzel kapcsolatban nyilatkozta Héb Ildikó: „A gyerekekkel való éneklés, zenélés, játszás, táncolás gondolata mindig örömmel tölt el, és nagyon fontosnak tartom minél gyakrabban bevonni ilyen jellegű tevékenységekbe a gyerekeket, hiszen a zene kapcsolatot teremt az emberek között és a beszéd mellett a legfontosabb kifejezőeszközünk. A legősibb emberi „beszédben” a hanglejtésnek, a hangsúlynak volt a legfontosabb szerepe, a beszéd egyet jelentett az énekléssel. A zenei nevelés nélkülözhetetlen a gyermek kiegyensúlyozott fejlődéséhez, hatékonyan képes hozzájárulni az egyén általános tanulási teljesítményének eredményességéhez és kedvezően befolyásolja a szocializációt. Pedagógusként kötelességünk, hogy a hagyományainkat ápoljuk, s ezt a legvidámabb hangulatban, a leggyümölcsözőbb módon akkor érhetjük el, ha a kisgyermekekkel népdalokat énekelünk, népzenét hallgatunk, népi gyermekjátékokat ismertetünk meg.”

A mondókák, a népzene, a népi gyermekjátékok és a zeneovis tevékenységek sajátos módszereinek átadása, a rajzos zenekották olvasása, a jó hangulat megalapozói voltak a 7 hospitációs tevékenység során.

A konferencia keretében adtak át 60 darab módszertani segédletet a Nagykároly és a Tasnád környéki óvodapedagógusoknak, mely a népi hagyományokhoz (a komatál hagyománya, májusfaállítás, pünkösdi királyválasztás, betakarítás, disznótor, Luca-nap stb.) kapcsolódó tevékenységek leírását, a zeneovis módszerek mindennapi tevékenységek során való hasznosíthatóságát tartalmazza.

A projektnek otthont adó óvoda pedagógusai köszönetet mondanak a hagyomány megteremtőjének, megálmodójának, Visnyai Ágnesnek, aki 35 éven keresztül kitartóan vezette Nagykárolyban a zeneovit, Holló Éva Andreának, aki ezt a felelősséget átvette és lelkiismeretesen folytatja a zenés tevékenységek vezetését, megőrizve annak sajátos módszereit, valamint a projektben részt vevő összes partnernek.