Húsz éve alakult ki baráti kapcsolat Hadad és a hollandiai Heteren lakosai között. Az eltelt húsz év során a hollandok jelentős mértékben segítették a hadadiakat, adományokkal támogatták a községbeli iskolákat és egészségügyi intézményeket.
A hadadiak és a hollandiai hetereniek között húsz éve jött létre kapcsolat, az akkori hadadi református lelkipásztor, Mészáros Árpád közbenjárásával. Mészáros 1990-től több nyugat-európai ország református egyházaival igyekezett felvenni a kapcsolatot levelezés útján. 1991. június 13-án jött első alkalommal egy hollandiai református lelkipásztor Hadadra, aki segélycsomagokat hozott az idős, valamint a többgyerekes, nehéz körülmények között élő családoknak. Az akkori megbeszéléseken vetődött fel a kérdés, hogy jó lenne egy alapítványt létrehozni a segélyek és adományok átvételének lebonyolítására, és szükség lenne egy helyszínre a közös akciókhoz. Ekkor alakult meg a Barátok Románia Alapítvány. A hollandoknak az volt a céljuk, hogy támogassák a tanügyi és egészségügyi intézményeket. Első alkalommal a hadadi és a lelei iskolákba hoztak iskolabútorokat, miután megtudták, hogy a község négy településből áll, a hadadnádasdi és a győrteleki iskolába is hasonló berendezést szállítottak. Ettől kezdve minden segélyszállítmányt egyenlő arányban osztottak el a négy település között. Egészségügyi vonatkozásban kezdetben gyógyszereket hoztak, majd az általános orvosi rendelő mellett létrehoztak egy fogorvosi rendelőt is. Ez úgy kezdődött el, hogy egy hollandiai fogorvos nyugdíjba vonult, és az ő összes felszerelését Hadadra hozták, amit később folyamatosan egészítettek ki.
Alapítványi ülés
Hétfőn alapítványi ülést tartottak a Barátok Románia Alapítvány kuratóriumi tagjai, és eldöntötték, hogy egy új fogorvost alkalmaznak. Ahhoz, hogy ne legyen szükség minden döntés meghozatalakor a holland fél jelenlétére is, létrehozták az Aesculap Alapítványt, melynek csak itteni tagjai vannak. A hadadiak és a hollandok arra a megállapodásra jutottak, hogy elmúlt az ideje annak, hogy az alapítvány tevékenysége segélycsomagok osztásában merüljön ki, elkezdték a pályázatírást is. Kaszta András, a hadadi iskola igazgatója, az alapítvány titkára, „Egyenlő eséllyel” címen, még 1998-ban benyújtott egy pályázatot a Soros Alapítványhoz, de az nem részesült pozitív elbírálásban. Nem adta fel a reményt, újabb pályázatokat készített, amelyek sikeresek voltak, majd elkezdték keresni azokat a lehetőségeket, hogyan tudnának közös, nagyobb értékű projekteket készíteni. Így sikerült 2002-ben egy tizenháromezer euró értékű pályázatot nyerni, ami azt a célt szolgálta, hogy az iskoláknak szemléltetőeszközöket vásároljanak. A hadadiaknak jó kapcsolatuk van egy francia településsel is, ezeket is bevonták a pályázatokba, így holland és francia közös támogatással készült el az iskolák ivóvízhálózata, az iskolaudvarokon játszótér, a hadadi szociális otthon bútorzatának és konyhájának felszerelése, a lelei idősotthon és szintén ezzel a támogatással újították fel azt az épületet, ahova átköltözött a hadadi községháza. A hadadiak és a hetereniek kapcsolatának húszéves évfordulója alkalmából szombaton szüreti bálon avatták fel a holland finanszírozással felújított hadadnádasdi kultúrotthont. Ez alkalommal a helyi fiatalok néptáncelőadással kedveskedtek a holland vendégeknek és a helyi lakosoknak.
Elek György