Az ukrajnai háború egyfajta valóságteszt a nyugati hadászat és polgári védelem stratégáinak - mondja egy nemzetközi elemzőintézet professzora, Cesar Pintado.
„Ezzel a háborúval ugyanis visszatért a hagyományos hadviselés, a maga legkeményebb formájában. Ez kipenderít bennünket egy 20, de inkább 30 éves tévhitből vagy tévhitekből, amelyek nem alkalmazhatóak a mostani realitásra. Ezért kényszerülünk történelmi jelentőségű döntések meghozatalára” - magyarázza Cesar Pintado, az International Campus for Security and Defence professzora.
Óriási értékű felszerelés
A Kiel-i Világgazdasági Intézet tudomása szerint a nemzetközi közösség 80 milliárd euró értékben ajánlott fel katonai segélyt Ukrajnának az orosz invázió kezdete óta. A szakértő arra figyelmeztet, hogy egyáltalán nem mindegy, miféle szállítmányok ezek.
Cesar Pintado szerint a Leopard tankokkal és a Bradley harckocsikkal elég rosszul indult az ügy. A korábbi fejlesztéseknek, például a kerekes harckocsiknak ugyanis olyan hátrányaik vannak, amelyek miatt mára elavultnak számítanak azzal együtt, hogy sokat nyom a latban, milyen szakértelemmel vetik be ezeket.
Összehangoltság
A New Haven-i egyetem professzora, Matthew J Schmidt úgy látja, hogy ha jól képzett NATO-egységek kezelnék azokat a tankokat, kisebb volna a veszteségük Ukrajnában. Nem azért, mert a NATO-csapatok tankjai technikailag jobban felszereltek, hanem, mert jobban tudják, hogyan hangolják össze ezeket más fegyverekkel, például a tüzérségi rendszerekkel. Egyszerűen jobb a kommunikációjuk.
Vannak új fegyvernemek is, amelyek itt meghatározóvá váltak, ilyen a drón, amely minden formájában jelentős szerephez jutott Ukrajnában.
A szakértő azt mondja, a szemünk láttára változik meg a háború természete, néha alig észrevehetően és spontán módon, de egyértelműen forradalmi változást készít elő. Egy teljesen másféle hadviselés kezdetét jelenti. Mint a légierő az első világháborúban.
Hírszerkesztő