Nagykároly

Háborús naplót mutattak be Nagykárolyban

2022.12.28 - 12:25
Napló 1916-1918 címmel minőségi kiadásban került az olvasók kezébe Komáromy Lajos, egykori nagykárolyi nyomdász első világháborús hadinaplója. A kötetet kedd délután mutatták be a Károlyi-kastélyban.

A kiadvány keletkezéstörténetéről dr. Baumgartner Bernadette történész, az Országos Széchenyi Könyvtár (OSZK) munkatársa, a kötet egyik szerkesztője (Zichy Mihály mellett) beszélt az egybegyűlteknek. Mint mondta, a kötet munkálatainak anyagi hátterét a szerző unokája, Komáromi István vállalta fel. A bemutatón rövid részletet olvasott fel a könyvből a dédunoka, Júlia.

hirek/2022/december/2-13.jpg

A napló feljegyzéseit a néhai Komáromy Lajos egy kockás füzetbe írta le, amely annak idején még az életét is megmentette, ugyanis tompította annak a dum-dum golyónak az erejét, amely megsebesítette a harcok során. Mint hallottuk, abban az időben már nem is lett volna szabad a csaták során ezt a fajta lőszert használni. A golyó ütötte lyuk mentén keletkezett roncsolást az OSZK szakrestaurátorainak sikerült olyannyira helyrehozni, hogy a digitalizált lapokból aztán a szerkesztők és szakmai lektorok használható információkhoz jussanak.

hirek/2022/december/3-11.jpg

A bemutatót követően a közel száz főből  álló közönség megtekintette azt a négy tárolóban bemutatott kiállítást, amely első világháborús ereklyéket tartalmazott, illetve Komáromyhoz köthető, személyes tárgyakat vonultatott fel. Többek között láthatták a naplóíró zsebóráját, amely láncán ott függött az említett golyó is.
A szöveg a fiatal honvéd történetét meséli el, akit 1916-ban vezényeltek ki a frontra, épp csak húszévesen, majd orosz hadifogság került. 1916 szeptemberétől 1918 májusáig szovjet hadikórházak sorát járta meg, és az ott tapasztaltakat örökíti meg az utókornak.

hirek/2022/december/4-7.jpg

A bemutató alkalmával dr. Hágó Attila Nándor régész-töreténész, a Nagykárolyi Városi Múzeum részlegvezetője elevenítette fel az első világháború azon eseményeit, amelyben anno Komáromy Lajosnak is részt kellett vennie. A történelmi környezet felvázolását követően vitéz Berei Károly, a Történelmi Vitézi Rend nagykárolyi székkapitánya citeraszóval kísért katonadalokat adott elő.
A bemutatót követően a vendégek a fronton használt csajkákra emlékeztető bádogcsészékből forró teát kortyolgatva beszélgethettek, és lapozgathatták a kiadványt.

Végh Balázs

hirek/2022/december/5-6.jpg
hirek/2022/december/6-6.jpg
hirek/2022/december/7-5.jpg