Szatmárnémeti

Háborognak a háziorvosok

2016.01.26 - 12:16

Miközben folyamatosak az üzemzavarok, egyetlen megbízott cég sem foglalkozik az elektronikus egészségügyi kártyák rendszerének karbantartásával. Az orvosok a nép ügyvédjéhez fordultak.

Több mint egy hónapja egyetlen cég sem foglalkozik az egészségügyi kártyás rendszer karbantartásával. Vasile Ciurchea, az Országos Egészségügyi Biztosító Pénztár elnöke úgy nyilatkozott, tavaly nyáron kiírták a közbeszerzést a rendszer karbantartására, erre azonban egyetlen cég sem jelentkezett — most azonban megismétlik a kiírást, remélik, ezúttal lesz vállalkozó. A felmerülő problémákat jelenleg az egészségbiztosító alkalmazottainak kell megoldaniuk.

Az orvosoknak elege lett a rendszer hibáiból, és a nép ügyvédjéhez fordultak, hogy döntse el a vitát.

„Szinte naponta okoz problémát a hibásan működő rendszer úgy a rendelőkben, mint a kórházakban. Nem lehet érvényesíteni a recepteket, betegszabadságokat, konzultációkat, nem tudjuk leellenőrizni a páciensek biztosítotti státusát, nem lehet leadni a havi jelentéseket. Elviselhetetlenné vált a helyzet, úgy a betegek, mint az orvosok és asszisztensek számára” — hangsúlyozza beadványában a Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF).

A szakemberek azt akarják, hogy a biztosító rendszere zökkenőmentesen működjön a nap 24 órájában, alakítson ki egy telefonszolgálatot, amelyikhez a nap 24 órájában fordulhatnak az orvosok, amennyiben hibás vagy blokkolt kártyákkal fordulnak hozzájuk a páciensek, illetve problémák adódnak a rendszerrel, a rendszer karbantartási munkálatait, újraindítását a munkaidőn kívül (esténként, illetve hétvégéken, nem pedig nap közben) végezzék el az informatikusok.

„Lehet, hogy az egészségbiztosító pénztárak székhelyein nem okoz gondot, ha egy órára leáll a rendszer, országszerte viszont ezrek hétköznapjait nehezíti meg. Elég csak arra gondolni, hogy a valóságban általában egy-egy háziorvos ajtaja előtt 5–10 páciens várakozik óráról órára a konzultációra, számukra pedig a jelenleg rendelő 20 ezer szakember naponta 100–200 ezer szükséges iratot — receptet, küldőpapírt, igazolást — kell kiállítson. Ezeket az adatokat figyelembe véve gondoljunk bele abba, mit is jelent egy óra leállás?!” — írják a szakemberek. A beadvány teljes szövegét a szövetség honlapján, a www.snmf.ro oldalon lehet megtekinteni.

 

Bumbuluţ Krisztina