Szatmárnémeti

Ha nincs ózonréteg, nincs élet sem, emlékeztet az APM

Fotó: pexels.com
2021.09.16 - 07:53
Az ózonréteg védelmének világnapja alkalmából, amelyet ma ünneplünk, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) a környezettudatosabb életmódra hívja fel a figyelmet.

Az ózonréteg a sztratoszféra ózontartalmú része. Az ózon, így az ózonréteg képes bizonyos frekvenciájú ultraibolya sugárzást elnyelni, ennek köszönhetően a földi élet évezredek óta biztonságban van. Fontos azonban tudni, hogy amennyiben nem vigyázunk kellőképpen rá, az az életünkbe is kerülhet. Az ózonréteg mostanra hatalmas károkat szenvedett, aminek már most tapasztalhatjuk negatív hatásait.

Az ózonréteg védelmének világnapja az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) ökológiai naptárába tartozó esemény 1995 óta. 1987. szeptember 16-án 46 ország írta alá a sztratoszférikus ózonréteg védelmét szolgáló, ózonréteget lebontó anyagokról szóló montreali jegyzőkönyvet.

Mára több mint 189 ország csatlakozott hozzá, ez volt az első olyan globális környezetvédelmi megállapodás, amely igazán sikeresnek mondható. Az ózonréteg védelmével kapcsolatos nemzetközi együttműködés elveit először 1985-ben Bécsben fogalmazták meg. Ezek az elvek 1988. szeptember 2-án léptek hatályba. Az egyezmény értelmében a csatlakozó országok vállalták, hogy megszüntetik a magas légköri ózont lebontó klórozott vegyületek gyártását, kereskedelmét és használatát, ezáltal is csökkentve a környezet szennyezésének mennyiségét, hozzájárulva ezzel az emberek egészségének megőrzéséhez — áll a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

A Föld éghajlata az idő múlásával megváltozott. Ez hosszú ideig fokozatosan felmelegedett vagy hidegebb lett. A múltban ezeknek az éghajlati változásoknak a természetből származó eredetük volt, mint például a bolygó hajlásszögének, a nap tevékenységének és az óceáni áramlatoknak a megváltozása. Azoknak a változásoknak, amelyeknek ma szemtanúi vagyunk, egészen más okaik vannak, ezekért csakis az emberiség felelős. Azért, hogy az éghajlatváltozás ne érjen el kritikus szintet, nemzetközi összefogásra és erőfeszítésre van szükség. Az Európai Unió meglátásai szerint ennek érdekében elsősorban az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátását kell a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni. Ennek megvalósításáért különböző stratégiákat és terveket dolgoznak ki, amelyeket legkésőbb 2050-ig szeretnének meg is valósítani. Az Európai Unió politikája és az általa elfogadott jogszabályok hozzájárulnak a közlekedésből származó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez. Ezt a személygépkocsik és kisteherautók kibocsátásának korlátozásával érhették el. Az uniós jogszabályoknak köszönhetően az ózonréteget károsító anyagok kibocsátása fokozatosan megszűnik, ezeket környezetbarát alternatívákkal szeretnék helyettesíteni.

Kallós András