A levegő szennyezettségi mértéke minden eddigi rekordot megdöntött az elmúlt hétvégén a fővárosban, de amint arról lapunkban is olvashattak, Szatmárnémetiben sem ritka, hogy olyan szennyezett a levegő, hogy az arra érzékenyeknek akár kellemetlen tüneteket is okozhat.
A bukaresti Marius Nasta Tüdőgondozó Intézet vezetője, dr. Beatrice Mahler ezért egy sor hasznos tanáccsal látta el a lakosságot azokra a napokra, amikor rossz a levegőminőség. Amikor nagyon szennyezett a levegő, igyekezzünk minimális időt a szabadban tölteni! Az épületen belül ilyenkor normális körülmények között jobb a levegő. Különösen kerüljék az utcát a gyerekek, az idősek, valamint a légúti, szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők! Ha mégis kimozdulunk, válasszuk a tömegközlekedést, illetve ha tehetjük, kerüljük a zsúfolt főutakat! A szervezetnek ilyen helyzetben sok folyadékra van szüksége, emellett a C-vitamin, a zöldségek, gyümölcsök és a bennük lévő antioxidánsok segítenek csökkenteni a szennyezett levegő belélegzésével járó egészségügyi kockázatokat.
Fűtsünk okosan, és ne égessünk avart! — intenek a szakemberek. A légszennyezés egyik fő forrása az otthoni szilárd tüzelés. Az a legjobb a környezetnek, ha megújuló energiával fűtünk, de a szilárd tüzelésnél a gázfűtés is kevésbé szennyező.