Tony Edwards tudományos újságíró, író, producer és rendező, a BBC korábbi munkatársa könyvet írt az alkoholfogyasztás és egyes betegségek kialakulása közti összefüggésekről — olvasható a 24.hu oldalon.
Szerinte a rendszeres – de nem mértéktelen – alkoholfogyasztás csökkentheti a demencia (a szellemi hanyatlás) kialakulásának valószínűségét. Több kutatás elemzéséből jutott erre a következtetésre a szakember.
Egy amerikai felmérés során 6000 hatvanöt év feletti nőt vizsgáltak hat éven át, és arra jutottak, hogy aki naponta legalább egy pohár bornak megfelelő alkoholt vitt be a szervezetébe, az „védettebb” lett a demenciával szemben.
Egy német kutatásban három éven át vizsgáltak 3200 hetvenöt év feletti embert, és megint csak az lett a következtetés, hogy az absztinensek között sokkal nagyobb volt azok aránya, akiket érintett a szellemi hanyatlás.
Az Imperial College London kutatói 2008-ban publikálták metaanalízisük (több felmérésből készült összegző elemzésük) eredményét, amelyből többek között kiderül, hogy a rendszeres borfogyasztás jelentősen csökkentette az Alzheimer-kór kialakulásának esélyeit.
Egy évvel később ausztrál kutatók jutottak hasonló eredményre.
Tony Edwards a Daily Mailben írt cikkében leszögezi: tisztában van azzal, hogy a mértéktelen alkoholfogyasztás maga is előidézi a szellemi hanyatlást, és akkor még nem is beszéltünk a májproblémákról, és a különböző rákbetegségekről; de fontosnak tartja megjegyezni, hogy a mértékkel történő ivásnak igenis vannak tudományosan megalapozott pozitív hatásai.