Belföld

Ha drága az eredeti, a hamis is megteszi

A romániaiak 72%-a nem volt biztos abban, hogy a vásárolt termék valódi volt vagy hamisított. (Fotó: adobe)
2023.06.13 - 14:15
Az európaiak egyharmada elfogadhatónak tartja a hamisított termékek vásárlását, ha az eredeti termék ára túl magas — annak ellenére, hogy zömük szerint a hamisítványok mögött bűnszervezetek állnak, Ráadásul a romániaiak 18%-a szándékosan vásárolt már hamisított terméket.

Az európaiak egyharmada úgy véli, hogy elfogadható a hamisított termékek vásárlása, ha az eredeti termék ára túl magas. Az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) által készített Az európai polgárok és a szellemi tulajdon: észlelés, tudatosság és magatartás című tanulmány szerint ez az arány a fiatalok körében a felére emelkedik. 

Ez az arány azért is érdekes, mert az európaiak mintegy 80%-a úgy véli, hogy a hamisított termékek mögött bűnszervezetek állnak, és hogy a hamisított termékek vásárlása tönkreteszi a vállalkozásokat és a munkahelyeket. Emellett a válaszadók 83%-a úgy véli, hogy a hamisított termékek vásárlása etikátlan magatartást támogat, és kétharmaduk szerint veszélyt jelent az egészségre, a biztonságra és a környezetre.

E pozitív eredmények ellenére a tanulmány azt is kimutatta, hogy három európai közül egy (31%) még mindig elfogadhatónak tartja a hamisított termékek vásárlását, ha az eredeti termék ára túl magas. Ez az arány a 15-24 év közötti fiatalabb fogyasztók körében a felére (50%) emelkedik.

Az európaiak 13%-a állítja, hogy az elmúlt 12 hónapban szándékosan vásárolt hamisított termékeket. Ez az arány a 15-24 évesek körében eléri a 26%-ot, ami kétszerese az uniós átlagnak, azonban az 55-64 éves korosztályban 6%-ra csökken, a 65 évesek és idősebbek körében pedig 5% alá esik.

Romániában is előszeretettel vásárolnak hamisított termékeket

A tanulmány szerint országokra lebontva a szándékosan hamisított termékeket vásárló fogyasztók aránya a bulgáriai 24%-tól a finnországi 8%-ig terjed. Bulgárián kívül Spanyolországban (20%), Írországban (19%), Luxemburgban (19%) és Romániában (18%) is meghaladja a hamisított termékek szándékos vásárlása az uniós átlagot.

Az eredeti termékek alacsonyabb ára továbbra is a leggyakrabban említett tényező (43%) a hamisított termékek vásárlásának abbahagyására. A negatív tapasztalatok kockázata (a rossz minőségű termékek 27%-a, a biztonsági kockázatok 25%-a és a büntetések 21%-a) szintén kulcsfontosságú tényező, amely visszatartja a fogyasztókat a hamisított termékek vásárlásától.

Fogyasztói bizonytalanság

A tanulmány szerint a piacon lévő rengeteg hamisított árucikk miatt a hitelességgel kapcsolatos bizonytalanság is növekszik. Tíz európai közül majdnem négy (39%) elgondolkodott azon, hogy vásárolt-e már hamisított terméket, és a fiatalok fele (52%) is ugyanezt mondta.

A tagállamok közötti különbségek ez esetben is jelentősek: míg Dániában és Hollandiában a fogyasztók mintegy negyede (26%) nem volt biztos abban, hogy amit vásárolt, az valódi-e vagy sem, addig Romániában ez az arány 72% volt.

Hírszerkesztő