Szatmárnémeti

Ha a teherfuvarozás leállna, minden leállna

2020.03.19 - 08:31

A teherfuvarozást sújtják leginkább a járvány miatti megszorítások, egész országokra kiterjedő karanténok és a határok lezárása. Ha a kamionok leállnának, minden leállna az országban.

Azok az árucikkek is közúton teszik meg az utolsó pár ezer, pár száz kilométert, amik hajóval, repülővel vannak nagyobb távolságokon szállítva. Ha tehát a kamionos árufuvarozás leállna, nemcsak a cégek lennének nehéz helyzetben, hanem a napi, heti bevásárlást intéző hétköznapi emberek is. Úgy tűnik, ezt a hatóságok is érzik, mert kivételeket tesznek a teherfuvarozókkal, de ahogy Fodor Ferenc, a szatmárnémeti, teherfuvarozással foglalkozó Fodor Trans ügyvezetője fogalmazott, amikor lapunknak beszélt az állapotokról: „A helyzet nem túl rózsás.”

Eddig nem volt probléma az Európa északi részén való szállítással, de persze Olaszország és azóta Franciaország meg Spanyolország is „elesett”, és az eddig nyugodtan átjárható országok esetében is az a szabály, hogy a határrendészet és a rendőrség mondja meg, milyen útvonalon lehet járni, vázolta a helyzetet Fodor. Egy példa: egy Szlovákiából érkező autót Tornyosnémeti felé irányítottak, és azt is megmondták a sofőrnek, hogy hol állhat meg, míg Romániába nem ér. Szerencsére a kamionosok esetében nincs karanténba vonulási kötelezettség sem külföldön, sem itthon, mondta el a cégvezető, nincs ugyanis direkt kapcsolatuk más emberekkel az úton, vagy ha van is, nagyon korlátozott, és persze ők is vigyáznak a higiéniára.

Fodor eddig úgy vette észre, hogy az átgenerálozott útvonalak nem befolyásolják annyira a menetidőt vagy a fogyasztást, hogy költségnövekedésről lehessen beszélni, viszont kevesebb a rendelés, és ez már baj. A fuvaros szerint az élelmiszerekre nem érvényes a mennyiségcsökkenés, ilyesmiből jó az ellátás, a gyárak viszont visszaestek, a bútorgyártást érintő szállításban például ötvenszázalékos csökkenés tapasztalható. Olcsóbb lett a motorina, viszont ez nem vigasztalja a szállítókat, mert épp most, amikor kisebb költségekkel lehetne szállítani, visszaestek a megrendelések is, viszont a fixnek számító biztosítási, lízing- és bérköltségi kiadások maradtak.

Fodor Ferenc szerint a helyzet csak rosszabbodni fog, mert tovább fognak csökkenni a megrendelések, egyre több gyár zár be megelőzési megfontolásból, és egyre kevesebb az Ázsiából érkező alapanyag.

Princz Csaba