Szatmárnémeti

Ha a szülő fél, azt a gyerek átveszi

2020.03.23 - 15:23

Nagyon fontos a szülők pozitív hozzáállása és magatartása ebben az időszakban, hiszen ezáltal a gyermekek lelki biztonsága is biztosítva van — mutatott rá dr. Frigy Szabolcs iskolai tanácsadó.

A gyermekek nem rendelkeznek még megfelelő világnézettel, és az információfeldolgozó képességük sincs kellőképpen kifejlődve, jelen helyzetben az egyetlen támaszpontjuk a szülő. Nagyon fontos, hogy hogyan magyarázzuk el gyermekeinknek a jelenleg is tomboló világjárvány miatt elrendelt szükséghelyzetet. Dr. Frigy Szabolcsot, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum iskolai tanácsadóját kérdeztük.

„Pszichológiai tény, hogy a világot alapvetően a családnak a szűrőjén keresztül érzékeli a gyerek, és azokra az érzelmi rezdülésekre reagál, amiket a család is átél. Én úgy gondolom, hogy ha a családi légkör most zaklatott vagy félelemkeltő, azt biztos a gyermek is átveszi. Ezért nagyon fontos odafigyelni ezekre az érzelmi rezdülésekre. Ha a szülő azt érzi, hogy ő maga is bizonytalan, vagy fél, az nagyon hamar befolyással lehet a gyermek érzelmeire és biztonságérzetére is. A szülő a gyermek számára az a biztos pont, a „szikla”, akire felnéz, továbbá a szülő által részesül az úgynevezett világi biztonságban. Jelen esetben nagyon fontos a szülők pozitív hozzáállása és magatartása, hiszen ezáltal a gyermekek lelki biztonsága is biztosítva van — mutatott rá a pszichológus. Az információk átadásának módszereiről és azok mennyisége kapcsán elmondta, hogy mindig csak annyit mondjunk el, ami a témának a gyermek érzelmi állapotának és értelmi szintjének megfelelő. A szakember szerint nem kell túlinformálni a gyerekeket. „Amit jelenleg is látok, hogy úgy a szülők, mint a gyerekek viszonyában ma már annyira sok az információ, hogy elveszti eredeti célját, és inkább zajként jelenik meg a társadalomban, nem pedig úgy, mint a tudásszerzés forrása. Ezt alapul véve azt tudom tanácsolni, hogy a szülőknek az egyik legfőbb feladata az információszolgáltatás terén az legyen, hogy egy képletesen értett szűrőt képviseljenek, amely megvédi a gyereket a felesleges információktól, amiket esetleg tv-nézés vagy az internet használata közben láthat, olvashat. A zene egy nagyon jó megoldás lehet a hangulatkeltésre, esetleg annak javítására. Mindenre lehet találni manapság egy jó kis mondókát, dalocskát, ami segít abban, hogy a gyerekek megfelelő információkhoz jussanak, és egy jó szokást rögzítsünk, legyen szó kézmosásról, étkezésről stb. Nyilván az eredményekhez idő kell, de ha ezeket a szokásokat rítusokhoz vagy dalokhoz tudjuk kötni, amik ráadásul csökkentik a feszültséget, az mindenképp jó. A lényeg, hogy a szülő aktív jelenlétére van szüksége a gyermeknek. Rajzoltassuk a gyereket ebben az időszakban többet, mesék formájában generáljunk hasonló konfliktushelyzeteket, amikkel napjainkban is szembesülünk, ahol a jó fog győzni. Mindezek által a gyerek biztonságérzete csak növekedni fog. Töltsünk játékban gazdag időt velük, hiszen ezáltal a gyermekek levezethetik a feszültséget, feloldódnak és kérdeznek. Összegezve: ha a családi légkör és az összefogás erős, pozitív töltetű, akkor a gyermek is biztonságban érzi magát” — fogalmazott dr. Frigy Szabolcs, nyomatékosítva, hogy szülő próbáljon meg minél aktívabban részt venni a gyermek életében, hogy az lássa és érezze a támogatást.

Kallós András