Vidék

Gyümölcsösök metszése és lemosása

2020.01.31 - 11:45

Az enyhe időjárás kedvező a gyümölcsfák és a szőlő metszésére, de nagyon sokan bizonytalanok, hogy árthatnak-e majd az esedékes fagykárok a korán metszett fáknak és szőlőtőkéknek. Egy ideje a kezeléshez szükséges vegyszerek beszerzése is gondot jelent.

A szőlő- és gyümölcstermesztők számára mindig gondot jelent, hogy mikor kezdjék el a metszést, a lemosást és a talajlazítást, mert ha jön egy késői fagy, az nagy károkat tud okozni.

Leiher Géza, a Szatmári Szőlőhegyek Egyesülete elnöke elmondta, hogy az enyhe tél miatt a szokottnál hamarabb el lehet kezdeni a metszést. A gazdák számára nem könnyű a döntés, hogy mikor érdemes metszeni, de a szakemberek véleménye is megoszlik, hiszen most kedvező az időjárás, de még jöhetnek komolyabb fagyok. Vannak, akik a fagykároktól tartva előmetszéseket végeznek a szőlőkben, csak azoknak a száraknak egy részét vágják le, amelyek túl hosszúak. Ezt kis gazdaságokban meg lehet csinálni, több hektáros területeken azonban már nem. Leiher szerint ebben az időszakban kell elvégezni a sorközökben a talaj lazítását. Ezek a munkálatok is a helyi földeknek megfelelően kell történjenek: más módszerrel kell fellazítani az agyagos földet, mint a homokos talajt. A talajlazítást ősszel is lehet végezni, az elmúlt évben sok helyen ez a szárazság miatt maradt el. A talajlazítás segít a kártevők elpusztításában. A tavalyi szárazság sokat ártott az új telepítéseknek is, nagyon sok csemete nem fogant meg, ezeket pótolni kell.

Leiher arra is figyelmeztetett, hogy akik még nem fejtették le a bort, mielőbb tegyék meg azt, főként azok esetében fontos ez, akik borversenyre készülnek, ugyanis február 2-án elkezdődnek a helyi borversenyek: az első Csanáloson lesz, a többi időpontja most van egyeztetés alatt, az viszont már tudott, hogy a megyei borverseny május 14-én lesz.

Bencze Zoltán kertészmérnök a gyümölcsfák metszéséről tájékoztatott. A kertészmérnök két kategóriába sorolja a gyümölcsfákat: a csonthéjasok és az almatermésűek kategóriájába. Jelenleg az alma-, a körte- és a birsalmafákat kell metszeni. Későbbre kell hagyni a kajszibarackot és a szilvát, ezek metszését február végén, március elején kell elkezdeni. Amiatt nem szabad korán elkezdeni bizonyos gyümölcsfák metszését, mert a hidegben nem gyógyul be a vágási seb, és könnyen terjednek a betegségek. Fontos, hogy a metszés idejére a növényben már legyen elindulva a nedvkeringés.

Bencze Zoltán a lemosást is két kategóriába sorolja. Az idősebb gazdák lemosásnál a rézgálicot és a háromszázalékos kékkövet használják. Ez a módszer kiváló hatást fejt ki. A másik kategória a gombaölő szerek használata. Ezt a kezelési módszert a rügyfakadás elején kell alkalmazni, ekkor a kártevők páncélja már vékonyabb, emiatt nagyobb a szerek hatása. Bencze két lemosást ajánl, amelyeket nem lehet összevonni. Nem titkolja, hogy nem egyszerű a vegyszerek beszerzése, ugyanis az eddig használt, jó eredményeket garantáló hatóanyagokat különböző okok miatt kivonták a forgalomból, s helyettük olyan vegyszereket hoztak forgalomba, amelyek hatása bizonytalan. Nem egyszerű leellenőrizni, hogy ezek a szerek milyen hatóanyagokat tartalmaznak, a szavatossági idejük is kétes, bár úgy kínálják őket mint új termékeket. A lemosó permetezést akkor kell elkezdeni, amikor tartósan plusz öt fok fölé emelkedik a hőmérséklet. Ez amiatt fontos, mert a hidegben előfordulhat, hogy a lemosásra szánt lé ráfagy a törzsre és az ágakra, ami hasadásokat idéz elő. Mielőtt a gazda megvásárolja a vegyszereket, érdemes kikérnie egy növényvédő szakember véleményét, hogy a legmegfelelőbbet használja.

 

Elek György