A Gyümölcsoltó Boldogasszony (latinul: Annuntiatio Beatae Mariae Virginis ) Jézus fogantatásának, illetve a születése hírüladásának főünnepe A katolikus egyház hagyománya e naphoz köti az Angyali Üdvözletet, Jézus Szentlélektől fogantatásának napját — ugyanakkor a gyümölcsoltó megnevezése jellegzetes magyar nyelvi fejlemény. Nem mellesleg a Kárpát-medencei magyarság vidékenként eltérően emlegeti az ünnepet: Máriának hirdetete napja, Testfogadó Boldogasszony, Asszonyunk Szűz Máriának szeplételen foganatja, Boldogasszony fogadása, Gyimőcsótó is használatos.
Az egyik legfőbb szokás a gyümölcsfák oltása, szemzése dugványozása. Érdekesség, hogy ez oltás ideje Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepének hete volt, de napján, március 25-én több helyütt nem oltottak, mert az dologtiltó ünnepnek számított — és nem is ez volt az egyetlen tiltás, hiszen Mária-nap is. A Mária-napok tilalmai általában női munkákra vonatkoztak, helyileg változóan sütésre, mosásra, befőzésre, varrásra.
Fecskék, békák, méhek
Fecskehívogatónak is nevezik ezt a napot, hiszen ilyentájt kezdenek visszaérkezni hazánkba a tavasz beköszöntével a fecskék, de visszahozza az énekesmadarakat is. A délvidéken úgy tartották, ha Gyümölcsoltó Boldogasszony napján megszólalnak a békák, akkor még negyven napig hideg időre számíthatunk. Erdély északkeleti részén az volt a megállapítás, hogy ha jó az idő ezen a napon, jó termés várható. „Gyümölcsoltó hidege, a téli hónapok megölője”, azaz ha hideg van, most van hideg utoljára, vége van a télnek.
Szabó Kinga Mária