Magazin

Gyümölcsoltó Boldogasszony napja van

2021.03.25 - 09:17

Március 25. van, böjtmás (kikelet) havának 25., az évnek a Gergely-naptár szerinti 84. napja. Az évből még 281 nap van hátra. Gyümölcsoltó Boldogasszony (latinul: Annuntiatio Beatae Mariae Virginis), másként Fecskehajtó Boldogasszony napja általános érvényű termékenységi nap.

Jézus születésének napjától kilenc hónapot visszaszámolva Mária fogantatásának napját erre a napra, március 25-ére tették a keresztények. És mivel Szűz Mária ezen a napon fogadta méhébe Jézust, a hiedelem szerint az a gyermekre vágyó asszony, aki Gyümölcsoltó Boldogasszony napján minden órában imádkozik, biztosan teherbe esik, mint ahogyan az az asszony is, amelyik Gyümölcsoltó Boldogasszony napján érintkezik férjével.

Megindul a mező növekedése

Úgy vélik, Gyümölcsoltó Boldogasszony az, aki hazahozza az énekesmadarakat. Erdély északkeleti részén úgy tartják, hogy ha jó az idő ezen a napon, jó termés várható. „Gyümölcsoltó hidege, a téli hónapok megölője”, azaz ha hideg van, most van hideg utoljára, végleg vége kell lennie a télnek. A békákat is figyelték ezen a napon, mert úgy vélték, ha ezek megszólalnak, akkor még negyven napig hideg lesz. Gyümölcsoltó dolga megindítani a mezőt a növekedésre, délebbi magyar vidékeken ezen a napon vetették el szabadföldbe a paradicsommagokat. Ilyenkor ültették ki az ősszel beszedett virághagymákat, állítólag a ma kiültetett tulipán és nárcisz húsvétra virágot hoz. Ezen a napon volt szokás levágni egy-egy barackfaágat, amelyik a házban bent, egy váza vagy kancsó vízben tartva húsvétra virágot bontott, és nagyon szép tojásfát lehetett erre díszíteni.

Gyümölcsfaoltás

Gyümölcsoltó Boldogasszony: termőnap, vetőnap a káposztára, e napon veti föl magát a hal a vízből. A gyümölcsoltó név onnan ered, hogy ezen a napon volt szokás termőre oltani a fákat, voltak olyan vidékek, ahol ezen a napon kifejezetten vigyázták a korábbi években beoltott fát, mert ha ezen a napon törne le az ága, akkor az nagy szerencsétlenséget hozna. Ezzel a szokással teljesen szembemegy az a másik, hogy Boldogasszonykor volt szokás a gyümölcsfáról gallyat vágni és eltüzelni, és ezzel akadályozni meg a fák megbetegedését.

Más, gyümölcsterméssel kapcsolatos hiedelmek is előfordultak a mai nappal kapcsolatban. Ha például olyan fa van a kertben, amelyik nem terem, azt is termővé lehet tenni, ha Gyümölcsoltó Boldogasszony napján a gazda szigorúan megfenyegeti a fát.

Princz Csaba

Fotó: hargitanepe.ro