A krónikus gyulladások káros hatásairól rengeteget lehet olvasni mostanában. A gyulladások számos betegség kialakulásában szerepet játszhatnak — írja a hazipatika.com.
A krónikus gyulladás olyan folyamat a szervezetünkben, melynek során a szervezet valamilyen veszélyt érzékel, és erre gyulladással reagál - annak ellenére, hogy erre valójában nem lenne szükség, vagyis a szervezetünkben nincs olyan kórokozó, melyet le kellene győzni (az akut gyulladások ugyanis különböző vírusokra, baktériumokra vezethetőek vissza). A krónikus gyulladás során előfordulhat, hogy a fehérvérsejtek, melyeket tulajdonképpen a kórokozók legyőzésére mozgósít a testünk, a saját sejtjeinket támadják meg. Hasonló alapelven "működnek" az úgynevezett autoimmun betegségek is.
Mit érdemes enni?
A hideg vízben élő, zsíros húsú halakban, például a lazacban, a heringben vagy a makrélában nagy mennyiségben találhatóak omega-3 zsírsavak, melyek nemcsak a gyulladásokat csökkentik, de védik az agyat, a szemet és az ereket is. Érdemes ezeket legalább kétszer beiktatni az étrendünkbe. Szintén hasznos zsírsavakban gazdagok az olajos magvak, a dió, a mandula. Az avokádóban is vannak hasznos zsírsavak, emellett pedig antioxidánsokat, karotinoidokat, fitoszterolokat is tartalmaz, ezek a gyulladásokat is csökkentik, de az öregedés ellen is védhetnek.
A különböző keresztesvirágzatú, illetve sötétzöld leveles zöldségekben rengeteg hasznos tápanyag található, többek között egy szulforafán nevezetű vegyület, melyről kiderítették, hogy képes blokkolni egy olyan enzim hatását, mely a krónikus gyulladás kialakulásában is szerept játszik. Együnk tehát több brokkolit, kelbimbót, karfiolt, spenótot, mangoldot! A szulfofarán emellett a vérereket is védi azoktól a károsodásoktól, melyeket a vércukorszint, illetve a vérnyomás ingadozása okozhat. A hagymafélékben található quercetin a hisztamintermelődést befolyásolja - ez az anyag is a krónikus gyulladásokkal van összefüggésben. A hagymafélék emellett híresek antibakteriális, antimikrobális hatásaikról, illetve arról, hogy az immunrendszerünkre is jótékony hatással vannak. A fokhagyma rendszeres fogyasztásával (naponta egy-két gerezd már megteszi a kívánt hatást) például csökkenthetjük a szívbetegségek esélyét is és normalizálhatjuk a vérnyomást. A fűszernövények közül is jó néhány olyan van, melynek gyulladáscsökkentő és betegségmegelőző hatásokat tulajdonítanak. Ezek közül a legnépszerűbbek a gyömbér, a kurkuma, az oreganó, a Cayenne-i bors, a szegfűszeg, a rozmaring és a szerecsendió.