Vidék

Gyűléseztek az iskolaigazgatók

2018.09.03 - 07:55

Gyűlésre hívta össze a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség az oktatási intézmények vezetőit, hogy lezárják az előző iskolai évet, és megbeszélhessék a következő, 2018/2019-es tanév előkészületeit.

A Szatmár Megyei Tanács nagytermében gyűltek össze a tanfelügyelőség és a megyében tevékenykedő oktatási intézmények igazgatói és aligazgatói szombaton délelőtt, hogy összegezzék az elmúlt tanév történéseit, és számba vegyék az új iskolai év kihívásait. A gyűlésen megjelent Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere is, aki szerint, bár az igazgatók nagy többsége sikerrel vette a korábbi év akadályait, mégis akad olyan intézményvezető is, akinek nagy falat egy iskola igazgatása. A városvezető szerint hét-nyolc olyan igazgató is van jelenleg a 43 között, aki nem tudja megfelelően ellátni az adminisztratív feladatait — őket személyesen is meg fogják keresni a közeljövőben.

Ami a tanintézmények anyagi támogatását illeti, kiderült, hogy akad olyan iskola, amelyik gyors segítségre szorul, ilyen például a Mihai Eminescu Főgimnázium és az Aurel Popp Művészeti Líceum. A polgármester elmondása szerint a késésben lévő, mintegy 9,5 millió lejes költségvetés-kiegészítést követően a lehető legrövidebb időn belül segíteni fognak ezeknek a tanintézményeknek.

Ezt követően Călin Durla főtanfelügyelő vette át a szót, aki felhívta az intézményvezetők figyelmét arra, hogy a nemsokára kezdődő tanévben is kezeljék elsődleges feladatukként a diákok és az iskolai személyzet biztonságát. Míg a tavalyi évben 33 olyan tanintézeti épület is volt a megyében, amely nem rendelkezett közegészségügyi működési engedéllyel, addig a következő tanévre már csak 13 nem tudta ezt megszerezni. Ilyen többek között a szakaszi iskola is, amelyik például azért nem tudja megszerezni a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság engedélyét, mert a településen nincs kiépítve a csatornahálózat — így a tanintézménynek ez természetesen lehetetlen.

Prioritások

Az egy hét múlva kezdődő tanévben nagy figyelmet kell fordítani az iskolaelhagyás jelenségének visszaszorítására — hangsúlyozta a tanintézmények vezetőinek Călin Durla főtanfelügyelő. Arra buzdította az iskolaigazgatókat, hogy a tanulók biztonsága mellett kezeljék prioritásként ezt a problémát is. Bár Szatmár megyében még nem öltött komoly méreteket az iskolaelhagyás, de egy létező jelenség. Éppen ezért arra kérte a vezetőket, hogy a tanintézményeikben dolgozó tanárok segítségével támogassák a nehéz körülmények között élő, sérült családokból származó fiatalokat, akiknek a körében a leggyakoribb ez a jelenség, és segítsenek nekik abban, hogy ne kallódjanak el.

A lemorzsolódó fiatalok legfontosabb egyéni és családi jellemzői ugyanis a következők: alacsonyan iskolázott szülők, nagycsalád, roma származás, iskolai kudarcok (például rossz bizonyítvány, bukás), hiányzás, az átlagos tanulónál negatívabb kép az iskoláról, az átlagos tanulóhoz képest negatívabb hozzáállás a tanuláshoz, pályaválasztási kényszer (nem szakiskolába jelentkezett, vagy más szakmát szeretett volna tanulni). Emellett az alacsony tanulói motiváció, a hiányzás és a gyenge felkészültség komoly kockázati tényezőt jelent a lemorzsolódásban.

A főtanfelügyelő szerint szintén nagyobb hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a továbbtanulásban megfelelő utakon haladjanak tovább a fiatalok. A szakiskolákat a következő tanévben még jobban kell népszerűsíteni, főleg a nyolcadik osztályosok körében. Nem egy olyan nyolcadikat végzett fiatal van, aki nem érte el az 5-ös átlagot sem az országos megmérettetéseken, mégis elméleti líceumban folytathatja ezen az őszön a tanulmányait. Ezek a tanulók viszont nagy valószínűséggel nem fogják megállni a helyüket ezekben az iskolákban, számukra remek megoldás lenne, ha inkább szakmát tanulnának, mondta Durla.

A főtanfelügyelő szerint ezek mellett a „lógásra” is jobban kellene összpontosítsanak az igazgatók, de nemcsak a diákok, hanem a tanárok körében is. „Ha egy óra reggel 8-kor kezdődik, akkor a tanár és diák 8-kor már legyen az osztályteremben! Legyenek szigorúbbak a tanáraikkal, ne kezdjék késve az órákat! Emellett pedig ne lógják el a nap végi utolsókat sem! Kérem, ezekre is jobban figyeljenek oda!” — hangsúlyozta a főtanfelügyelő.

Bumbuluţ Krisztina