Győzelem az utolsó hazai bajnokin

2017.12.03 - 17:26

Lejátszotta utolsó — hazai — mérkőzését a Szatmárnémeti FC Olimpia labdarúgócsapata a Liga 2 20. fordulójában. Az ellenfél a Bukaresti Metaloglobus volt, amely kettőt kapott Szatmárnémetiben.

Pontlevonásos büntetés, megszámlálhatatlan tartozás, több hónapja fizetetlen játékosok, tehetetlen vezetőség és a nagy kérdés: mi lesz az Olimpiával? Miközben mindenki vállat von, egymásra mutogat, vádol, a helyi futballcsapatnál hősöket avatunk. Mert azok a játékosok, akik lassan már fél éve egy árva fityinget sem láttak a klubtól, hősöknek számítanak. Azzal ön is egyetért, kedves olvasó, aki épp a munkahelyén olvassa a cikket, hogy egy másodpercig sem dolgozna tovább, ha közölnék önnel, hogy holnaptól nincs pénz. Ezek a sorok sem kerülnének ide, ha a főszerkesztő, a tulajdonos közölné velem, hogy ezt a cikket bizony nem tudják kifizetni. Bevallom, én feladnám, továbbállnék. A jelenlegi keretből is megtették néhányan. Hlinca például az év utolsó hónapját alkalmazottként kezdte Besztercén, a helyi üdítőgyárban. A lista pedig végtelen. Az igazi hősök azonban szombaton pályára léptek az Olimpia-Daniel Prodan stadionban a csapat utolsó hazai mérkőzésén; a téli szezonban vagy talán a csapat történelmében…

A mérkőzést a hazaiak kezdték jobban. Muntean a 3. percben tette próbára Geantă kapust, aki kicsit hezitált, de végül sikerült védenie. A 21. percben szintén Muntean előtt adódott egy újabb lehetőség, de ezúttal nem hibázott. Pop Vasile magánakcióját követően az Oli középpályása 14 méterről lőtte ki a rövid felsőt. A 37. percben megkezdődött Şuta bravúrsorozata. A szatmári kapus előbb Ghenovici a hosszúba tartó labdáját csípte el, majd négy perccel később Răileanu 16 méterről megeresztett lövését tolta ki a léc alól. A szögletet követően Caramalău került helyzetbe, de a kapu mellé fejelt. A 45. perc is Metaloglobus-helyzettel zárult, de Şuta ismét a helyén volt, ezúttal Răileanu fejesét fogta. A második félidőben sem változott a forgatókönyv: a bukarestiek támadtak, Şuta parádézott. A 60. percben Ghenovici 20 méterről szerezhetett volna szépségdíjas találatot, de a szatmáriak kapusa ismét a helyén volt. A gól utáni első hazai helyzetre a 70. percig kellett várni. Munteanu 17 méterről végzett el egy szabadot, de a lövése a kapufán csattant. Két perccel később a vendégek kapusa is remekelt, Pop labdáját fogta két méterről. A 78. percben zajló jelenetben is Şuta kapta a főszerepet, ezúttal Asanache tette naggyá az Oli kapusát, aki 12 méterről szerette volna bevenni a hazai kaput, de ezúttal sem jött össze. És Ghenovici-nak sem. Miért? A válasz: Şuta. A csapattársak meghálálták kapusuk bravúros teljesítményét, ugyanis a 90. percben Lusamba kontrája végén Jurj megszerezte a három pontot bebiztosító második találatot. A vége tehát: Şuta — Metaloglobus 2–0. A meccs utáni sajtótájékoztatón Ritli Zoltán edző a csapatot méltatta, és megemelte a kalapját a fiúk előtt, akik az anyagi problémák ellenére is kiválóan teljesítettek. Biztos benne, hogy ha megkapták volna a megyei tanácstól az 500 ezer lejes tagsági díjat, a csapatnak több pontja lenne, és előnyösebb helyzetben várnák a tavaszi szezont, de így még az sem biztos, hogy elkezdődik a bajnokság második része az Oli számára. Sőt, a következő, clinceni-i kiszállás is kérdéses, de Ritli bízik abban, hogy mégis sikerül elutazni az Ilfov megyei településre. Merkli István klubelnök bízik benne, hogy a táblabíróság törli a számvevőszék elsőfokú ítéletét, és végül a tanács átutalja majd a klub számlájára az 500 ezer lejes tagságit. Hozzátette, hogy olyan sokan áhítoznak a pénzösszeg után, hogy talán már ez sem oldaná meg az egyre súlyosabb helyzetet. A legnagyobb probléma viszont az, hogy ha szerdáig nem sikerül előteremteni a következő mérkőzéshez szükséges 12 ezer lejt, a csapat nem utazik Clinceni-be. Merkli köszönetet mondott a támogatóknak és a szurkolóknak, akik lehetővé tették, hogy a Metaloglobus elleni meccset lejátszhassák. Sőt, a lelátón helyet foglaló szurkolók 613 lejes adományt is gyűjtöttek a klubnak, ami a jegyekből összegyűlt 1085 lejes bevétellel sem jelent mentőövet a csapatnak. A klubelnök ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a játékoskeret miatt is a következő meccset illetően. Hlinca már máshol keresi a kenyerét, Brata eltiltás miatt marad itthon, Bura és Miholca sem vállalja a következő meccset, Duruş, Achim és Şteţca pedig Nagybányán élnek, az ingázáshoz szükséges pénzösszeget azonban nem tudja tovább fedezni a klub. A helyzet finoman szólva sem rózsás. S hogy lesz-e folytatás, az kérdéses.

Olimpia: Şuta – Szász, Cubaş, Bura, Villand, Lusamba, Brata, D. Muntean, Pop, C. Munteanu, Duruş. Cserék: F. Muntean – Vincze, Achim, Rus, Jurj, Nemeş, Cocian. Edző: Ritli Zoltán.

A 20. forduló eredményei: Ştiinţa Miroslava — Marosvásárhelyi ASA 5–0, Temesvári ASU Poli — Dacia Unirea Brăila 2–1, Pandurii — FC Argeş 1–5, Foresta Suceava — Temesvári Ripensia 1–2, Sportul Snagov — Nagyváradi Luceafărul 0–3, Dunărea Călăraşi — Academica Clinceni 4–0, CS Afumaţi — CS Mioveni 2–1, Aradi UTA — Chindia Târgovişte 2-1, CS Baloteşti – AFC Hermannstadt 0-3. Az Olimpia a 14. a táblázatban 19 ponttal.